TRDil
Yatırım fırsatlarını değerlendirinİletişim
Rüzgâr

Rüzgâr santrali nedir, nasıl çalışır? Romanya’nın en büyük rüzgâr santralleri

Rüzgâr santrali nedir, türbin nasıl elektrik üretir? Romanya’daki santraller, en büyük projeler, CfD fiyatları ve Karadeniz’deki deniz üstü plan.

Bulutlu gökyüzü altında ekili tarlalarla kaplı tepelerde rüzgâr türbinleri, ön planda kavaklar ve tek tük ağaçlar
Öne çıkanlar
  • Rüzgâr santrali, ortak bir trafo merkezi üzerinden şebekeye bağlanan çok sayıda rüzgâr türbininden oluşan bir elektrik santralidir; büyüklüğü kurulu MW ile, üretimi ise yıllık MWh ile ölçülür.
  • Transelectrica verilerine göre Romanya’daki rüzgâr santrallerinin kurulu gücü 1 Ocak 2026’da 3.136 MW’tı; 1 Ocak-21 Ağustos 2026 arasında 496 MW daha şebekeye bağlandı.
  • Transelectrica’nın modellediği rüzgâr kapasitesinin yaklaşık dörtte üçü Dobrogea bölgesinde (Constanța ve Tulcea illeri) bulunuyor.
  • Romanya’nın en büyük rüzgâr santrali, Constanța ilindeki 600 MW’lık Fântânele-Cogealac: 240 türbin, 2012’de tamamlandı. Buzău’daki VIFOR, ikinci etabı 2027’de bittiğinde 461 MW’a ulaşacak.
  • Üç CfD turunda 54,49-79,5 euro/MWh aralığındaki fiyatlarla 2,6 GW’ın üzerinde kara tipi rüzgâr kapasitesi sözleşme aldı; deniz üstünde ilk etap Karadeniz’de toplam 3,1 GW’lık üç sahadan oluşuyor, ancak bu yazı hazırlanırken ihale açılmamıştı.

Rüzgâr santrali, rüzgârın enerjisini elektriğe dönüştüren ve bu elektriği ortak bir trafo merkezi üzerinden şebekeye veren çok sayıda rüzgâr türbininden oluşan bir elektrik santralidir. Romanya’nın rüzgâr kapasitesi 1 Ocak 2026’da 3.136 MW’tı ve büyük bölümü Dobrogea’da; ülkenin en büyük rüzgâr santrali hâlâ Constanța ilindeki 600 MW’lık Fântânele-Cogealac. On yıllık durgunluğun ardından fark sözleşmesi (CfD) ihaleleri Aralık 2024’ten bu yana 2,6 GW’ın üzerinde yeni rüzgâr kapasitesine sözleşme verdi; Karadeniz için de artık yasal bir çerçeve ve 3,1 GW’lık ilk deniz üstü etap var.

Rüzgâr santrali nedir, rüzgâr enerjisi ne demek?

Rüzgâr enerjisi, hareket hâlindeki havanın kinetik enerjisidir. Rüzgâr türbini bu enerjiyi kanatlarıyla yakalar ve elektriğe çevirir. Rüzgâr santrali ise aynı sahadaki çok sayıda türbini yer altı kablolarıyla birbirine bağlar. Şebeke işletmecisi açısından bir rüzgâr santrali genellikle tek bir teknik bağlantı onayı (ATR) olan tek bir tesistir.

Santralin büyüklüğü megavat (MW) cinsinden kurulu güçle, yani türbinlerin anma güçlerinin toplamıyla ifade edilir. Yıllık üretim (MWh ya da GWh) ise rüzgâra bağlıdır; türbinler her zaman tam güçte çalışmaz. Galați ilindeki Green Breeze santrali 99,2 MW kurulu güce ve yılda yaklaşık 312 GWh’lık açıklanmış üretime sahip. Bu da kurulu megavat başına yaklaşık 3.150 MWh demek (sahibinin açıkladığı rakamlarla bizim hesabımız).

Rüzgâr türbini nasıl elektrik üretir?

Kanatların üzerinden geçen rüzgâr, uçak kanadında olduğu gibi bir kaldırma kuvveti oluşturur ve bu kuvvet rotoru (kanatlar ve göbek) döndürür. Rotor, jeneratöre bağlı bir mili ya doğrudan (doğrudan tahrikli türbinlerde) ya da devir sayısını artıran bir dişli kutusu üzerinden çevirir. Kulenin tepesindeki gövde, yani nasel içinde bulunan jeneratör bu dönüşü elektriğe dönüştürür.

Bir anemometre rüzgârı ölçer; kontrol sistemi türbini saniyede yaklaşık 3-5 metrelik rüzgârda çalıştırır, saniyede yaklaşık 25 metrenin üzerinde ise koruma amacıyla durdurur. Kanat açısı (pitch) sistemi rotor devrini kontrol etmek için kanatların açısını değiştirir, yönelme (yaw) sistemi de naseli rüzgâra doğru çevirir. Rüzgâr, yükseklik arttıkça güçlendiği için daha yüksek kuleler daha fazla enerji yakalar. Türbinlerin ürettiği elektrik kablolarla santralin trafo merkezine gelir; burada gerilim 110 kV ya da 400 kV şebeke seviyesine yükseltilir.

Türbin kuşakları arasındaki fark büyük. Romanya’da 2010-2014 arasında kurulan santrallerde çoğunlukla 45-50 metre kanatlı, 2-3 MW’lık türbinler kullanılıyor. Bugün dikilen türbinler ise 6-7 MW gücünde ve rotor çapları 158-175 metre: Green Breeze’de 16 adet Vestas V162-6.2 MW, VIFOR’un ilk etabında ise 6,4 MW’lık 30 adet Vestas V162 türbini var.

Kara tipi ve deniz üstü rüzgâr santralleri arasındaki farklar

Kara tipi rüzgâr Deniz üstü rüzgâr
Romanya’daki durum 1 Ocak 2026’da 3.136 MW kurulu henüz santral yok; sahalar Ağustos 2026’da onaylandı
Konum Dobrogea, ardından Moldova, Bărăgan ovası ve Banat Karadeniz’in Romanya’ya ait bölümü
Teknoloji yeni projelerde 6-7 MW’lık türbinler ilk etapta 55-75 metre derinlikte sabit temeller
Gelir 15 yıllık CfD, elektrik alım anlaşması (PPA), piyasa satışı destek mekanizması henüz yayımlanmadı
Takvim CfD projelerinin çoğu 2028’i hedefliyor ilk deniz üstü megavatın 2032 civarında devreye girmesi bekleniyor

Deniz üstü bir rüzgâr santrali; liman, kurulum gemisi, deniz altı kablosu ve karada üretimi taşıyabilecek bir şebeke gerektiriyor. Romanya henüz hiç deniz üstü santral kurmadı ve gereken liman ve gemi altyapısı da yok. Bu yüzden ülkede bugün inşaatı süren rüzgâr santrallerinin tamamı kara tipi.

Romanya’daki rüzgâr santralleri: kurulu güç ve konum

Transelectrica’ya göre Romanya ulusal elektrik sistemindeki rüzgâr santrallerinin kurulu gücü 1 Ocak 2026’da 3.136 MW’tı. Bu kapasitenin büyük kısmı 2010-2014 arasında kuruldu; ardından piyasa durdu ve 2025’te yalnızca yaklaşık 330 MW eklendi. 2026’da ise 1 Ocak-21 Ağustos arasında şebekeye bağlanan toplam 2.514 MW’lık yeni üretim ve depolama kapasitesinin 496 MW’ı rüzgârdı.

Coğrafi dağılım son derece yoğun. Transelectrica, 2026 yazı çalışmasında dispeçerlenebilir rüzgâr santrallerinde 2.982 MW net kullanılabilir güç hesaba kattı; bunun 2.262 MW’ı, yani yaklaşık dörtte üçü Dobrogea bölgesinde. Diğer bölgeler Băltăgești-Gura Ialomiței (250 MW), Buzău dâhil Moldova (240 MW), Lacu Sărat-Smârdan (159 MW) ve Banat (71 MW). Dobrogea (Constanța ve Tulcea illeri) en iyi rüzgâr kaynağına ama aynı zamanda en sıkışık şebekeye sahip. Güncel piyasa verilerini Romanya’da rüzgâr enerjisi sayfamızda takip ediyoruz.

Romanya’nın en büyük rüzgâr santralleri

Romanya’nın en büyük rüzgâr santrali, Constanța ilindeki Fântânele-Cogealac: 240 türbin ve toplam 600 MW. CEZ santrali son türbini şebekeye bağladığı Kasım 2012’de tamamladı ve o dönem Avrupa’nın en büyük kara tipi rüzgâr santrali olarak tanıttı. CEZ daha sonra Romanya’daki varlıklarını Macquarie’nin yönettiği bir fona sattı; Yunan PPC grubu da Kasım 2024’te, yaklaşık 600 MW işletmedeki kara tipi rüzgâr kapasitesini içeren bu portföyün devralımını tamamladı.

En büyük yeni proje VIFOR. Rezolv Energy, Buzău ilindeki santralin 192 MW’lık ilk etabını Ekim 2026’da enerjilendirdi; şirkete göre bu, Romanya’da son on yılı aşkın sürede enerjilendirilen en büyük rüzgâr projesi. 269 MW’lık ikinci etap 2027’de tamamlanacak ve santralin gücü 461 MW’a çıkacak.

Rüzgâr santrali İl Kapasite Sahibi Durum (Ekim 2026)
Fântânele-Cogealac Constanța 600 MW (240 türbin) PPC (CEZ inşa etti) 2012’den beri işletmede
VIFOR Buzău 192 MW; ikinci etapla 461 MW Rezolv Energy 1. etap enerjilendirildi (Ekim 2026), 2. etap 2027’de
Gura Văii, Podu Turcului ve Poiana (üç santral) Bacău ve Galați toplam 305 MW OMV Petrom ve RNV Infrastructure yatırım kararı (Nisan 2026); ilk üretim 2027’nin ilk yarısında hedefleniyor
Gurbănești Călărași 252 MW (42 GE Vernova türbini) Greenvolt türbinler sipariş edildi, teslimatlar 2026’dan itibaren
Frumușița, Vector ve Pecineaga Nord-Est (üç santral) Galați ve Constanța 138 MW (23 Vestas türbini) Eurowind Energy inşaat sürüyor; devreye alma 2027’nin ikinci yarısında
Green Breeze Galați 99,2 MW (16 Vestas türbini) Nala Renewables Eylül 2026’dan beri ticari işletmede
Urleasca Brăila 77 MW (11 Nordex türbini) Scatec (OX2 geliştirdi) inşaat sürüyor; devreye alma 2028’in ikinci yarısında

Geliştirme aşamasındaki diğer projeler arasında Dunărea Est (300 MW, Rezolv Energy, CfD’li) ve Movileni (288 MW, Eurowind, Iași ili) var. Türbin lojistiğini Eurowind’in aynı anda başlattığı üç santral üzerine yazdığımız analizde, yeni bir santralin nasıl finanse edildiğini ise elektriğini Apple’a satan Green Breeze örneğinde ele aldık.

Rüzgâr için CfD ihaleleri: fiyatlar ve kapasite

Romanya’nın fark sözleşmesi (CfD) programı rüzgârın ekonomisini değiştirdi. Enerji Bakanlığı ihaleyle 15 yıllık çift yönlü sözleşmeler veriyor: piyasa fiyatı sözleşme fiyatının altındaysa üretici farkı alıyor, üstündeyse farkı geri ödüyor. Programın Modernizasyon Fonu’ndan sağlanan 3 milyar euroluk bütçesi var; kazananlar 36 ay içinde ticari işletmeye geçmek zorunda, bu yüzden sözleşme alan rüzgâr santrallerinin çoğu 2028’i hedefliyor.

Tur Rüzgâra verilen kapasite Sözleşme fiyatları
1. tur (Aralık 2024) 1.096 MW, 10 proje 54,49-77,33 euro/MWh; tahmini ağırlıklı ortalama 65 euro/MWh
2. tur (Ağustos 2025) yaklaşık 1.260 MW, 23 proje 65,17-79,5 euro/MWh; ortalama 73,8 euro/MWh
3. tur, yalnızca rüzgâr (Aralık 2025) yaklaşık 316 MW 59,95-74,9 euro/MWh

Toplamda 2,6 GW’ın üzerinde kara tipi rüzgâr kapasitesi CfD sözleşmesine sahip; bu, Romanya’nın 2025’te kurduğunun yaklaşık sekiz katı. 2. turda ortalaması 40,46 euro/MWh’ye inen güneşin aksine, rüzgâr fiyatları ilk iki tur arasında yükseldi. 2. tur, rüzgâr için belirlenen 2 GW’lık hedefin yalnızca yaklaşık %60’ını karşılayınca 290 MW hedefli ve 80 euro/MWh tavan fiyatlı, yalnızca rüzgâra ayrılmış bir 3. tur düzenlendi. Bu fark türbin, lojistik ve şebeke maliyetlerinin yanı sıra rüzgâr üretiminin daha yüksek değerini de yansıtıyor; konuyu rüzgâra ayrılan üçüncü CfD ihalesi analizimizde açıkladık.

Karadeniz’de deniz üstü rüzgâr: 121/2024 sayılı Kanun ve ilk etap

Haziran 2024’ten beri yürürlükte olan deniz üstü rüzgâr enerjisine ilişkin 121/2024 sayılı Kanun, Romanya’nın Karadeniz sularındaki sahaların imtiyazla verilmesinin çerçevesini çizdi. Hükümet 27 Ağustos 2026’da saha listesini onayladı: toplam 11,5 GW’lık altı bölge. İlk etap, toplam 3,1 GW’lık üç sahadan oluşuyor (biri 1.900 MW, ikisi 600’er MW). Su derinliği 55-75 metre, yani sabit temeller için uygun; 150 metre yükseklikte ortalama rüzgâr hızı saniyede 7,7-7,9 metre. 31 Ağustos 2026’da kabul edilen 688/2026 sayılı Hükümet Kararı da imtiyaz kurallarını ve devlet hakkını belirledi.

Yatırımcı açısından önemli kurallar:

  • bir teklif sahibi ve bağlı şirketleri ilk turda en fazla bir saha alabiliyor, dolayısıyla üç saha en az üç farklı gruba gidecek;
  • devlet hakkı gelirlerin %0,75’i; imtiyaz süresi en fazla 30 yıl ve bir kez, en fazla 10 yıl uzatılabiliyor;
  • bir sahayı kazanmak şebeke bağlantısını beraberinde getirmiyor ve deniz üstü destek mekanizması henüz yayımlanmadı;
  • AB dışından kontrol edilen işletmeciler, Romanya’nın yabancı yatırım denetimi rejimi olan 46/2022 sayılı Olağanüstü Hal Kararnamesi kapsamında onay almak zorunda.

2025-2035 Enerji Stratejisi 2035’e kadar 3 GW deniz üstü rüzgâr hedefliyor. Dünya Bankası ise Romanya’nın teknik potansiyelini yaklaşık 76 GW olarak tahmin ediyor; bunun yaklaşık 22 GW’ı sabit temellere uygun. Bu yazı hazırlanırken ilk imtiyaz ihalesinin tarihi açıklanmamıştı; ilk deniz üstü megavatın 2032 civarında şebekeye girmesi bekleniyor. Puanlama tablosunu ve imtiyaz maliyetlerini deniz üstü imtiyaz kuralları analizimizde ayrıntılı olarak ele aldık.

Rüzgâr santrali nasıl gelir elde eder?

Bir rüzgâr santrali elektriğini, aynı projede birlikte de kullanılabilen üç yoldan satar:

  • Fark sözleşmesi (CfD). Sözleşme fiyatı piyasa ne yaparsa yapsın 15 yıl boyunca sabit; bu da onu en öngörülebilir ve en kolay finanse edilebilir gelir yapıyor. Örneğin Urleasca’nın Romanya devletiyle uzun vadeli bir CfD sözleşmesi var.
  • Elektrik alım anlaşması (PPA). Kurumsal bir alıcı, üretimi uzun vadeli olarak pazarlıkla belirlenen bir fiyattan satın alıyor. Green Breeze elektriğini Apple’a satıyor; VIFOR’un ise aralarında T-Mobile Çek Cumhuriyeti ve Bekaert’in de bulunduğu alıcılarla yılda 350 GWh’yi aşan altı uzun vadeli PPA’sı var. Ayrıntılar PPA ve elektrik fiyatları sayfamızda.
  • Piyasa satışı. Elektrik OPCOM’un gün öncesi piyasasında, gün içi piyasasında ya da ikili anlaşmalarla satılıyor. Gün öncesi piyasasında ortalama fiyat Ocak 2026’da 150,51 euro/MWh, mayısta 109,56 euro/MWh, haziranda 122,99 euro/MWh oldu. Kazanç potansiyeli daha yüksek, ama oynaklık da öyle.

Üretim profili de önemli. Rüzgâr; güneşin olmadığı ve fiyatların genellikle daha yüksek seyrettiği gece saatlerinde, kışın ve akşam puantında da üretim yapıyor. Bu yüzden bir rüzgâr santralinin yakalama fiyatı (santralin fiilen üretim yaptığı saatlerdeki ortalama fiyat) güneşe göre daha yüksek olma eğiliminde.

Yatırımcılar rüzgâr santralinde neleri kontrol ediyor?

Bir rüzgâr santralini satın almadan, finanse etmeden ya da inşa etmeden önce yatırımcılar genellikle şunlara bakıyor:

  1. Şebeke bağlantısı. Geçerli bir ATR, tahsis edilmiş kapasite ve şebeke güçlendirme takvimi. ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu), 21 Mayıs 2026’dan bu yana 15/2026 sayılı kararıyla kapasite tahsisinde MW başına 20.000 euro katılım teminatı istiyor; Transelectrica da kapasiteyi her yıl bölgelere göre tahsis ediyor. Movileni bu riski gösteriyor: projenin Ağustos 2025’ten beri ATR’si var, ancak 2030’da bağlanabilmesi şebeke güçlendirmesine bağlı. Ayrıntılar şebeke bağlantısı sayfamızda ve geliştiriciler için şebeke kapasite ihaleleri analizimizde.
  2. Rüzgâr kaynağı. Sahada yapılan ölçümler ve bankaların finansmanda esas aldığı bağımsız üretim tahmini.
  3. İzinler. ANRE’nin verdiği kuruluş izni, imar ve çevre onayları ve yapı ruhsatı.
  4. Türbin tedariki ve bakım. Kullanılabilirlik garantileri, bakım sözleşmesinin süresi ve veriye erişim: Eurowind’in Vestas ile 20 yıllık, Urleasca’da ise Nordex’in 35 yıllık bakım sözleşmesi var.
  5. Lojistik ve inşaat. Yeni kanatlar 78-86 metre uzunluğunda; yollar, köprüler, vinçler ve limanlar (Constanța, Galați) erkenden incelenmeli, EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) takvimi de CfD’nin 36 aylık süresine sığmalı.
  6. Gelir ve şebeke riski. İmzalı bir CfD ya da güçlü bir alıcıyla PPA, piyasada satılan pay ve sıkışık bölgelerde üretim kısıntısı riski.
  7. Arazi. Türbin sahaları, erişim yolları ve kablo güzergâhları için santralin tüm ömrünü kapsayan kullanım hakları.

Momentum Energy’nin Görüşü

Bize göre kara tipi rüzgâr, CfD programının en güçlü etkiyi yarattığı alan: on yıllık durgunluğun ardından 2,6 GW’ın üzerinde kapasite sözleşmeye bağlandı. Green Breeze ve VIFOR’un ilk etabı 2026’da şebekeye girdi; 2027 ve 2028’de devreye girmesi gereken projeler ise ülkenin zamanında inşa etme, türbin taşıma ve bağlantı kapasitesini sınayacak.

Bugün yatırılacak sermaye için önce imzalı CfD ya da PPA’sı ve teyitli şebeke bağlantısı olan kara tipi projelere bakıyoruz; deniz üstü rüzgârı ise ilk ihaleye kadar izlenmesi gereken bir seçenek olarak görüyoruz. Yatırımcılarla piyasaya giriş, proje bulma ve geliştirme, EPC, işletme ve bakım ile piyasa analizleri konularında çalışıyoruz; tasarım (E1), uygulama (E2) ve test (A3) için ANRE sertifikalarına sahibiz. Ayrıntılar hizmetler sayfamızda.

Sık sorulan sorular

Rüzgâr santrali nedir?

Rüzgâr santrali, aynı sahaya kurulan, kablolarla birbirine bağlanan ve ortak bir trafo merkezi üzerinden şebekeye bağlanan çok sayıda rüzgâr türbininden oluşan bir elektrik santralidir. Türbinler rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür.

Romanya’nın en büyük rüzgâr santrali hangisi?

Constanța ilindeki Fântânele-Cogealac: 240 türbin ve 600 MW. Santrali Kasım 2012’de CEZ tamamladı; Kasım 2024’ten bu yana PPC grubunun portföyünde.

Romanya’nın rüzgâr kapasitesi ne kadar?

Transelectrica’ya göre rüzgâr santrallerinin kurulu gücü 1 Ocak 2026’da 3.136 MW’tı. 1 Ocak-21 Ağustos 2026 arasında 496 MW rüzgâr kapasitesi daha şebekeye bağlandı.

Bir rüzgâr türbini ne kadar elektrik üretir?

Türbinin büyüklüğüne ve rüzgâra bağlı. Galați’deki Green Breeze santralinde 6,2 MW’lık 16 türbinin açıklanan yıllık üretimi yaklaşık 312 GWh, yani türbin başına yaklaşık 19,5 GWh.

Romanya’da deniz üstü rüzgâr santrali var mı?

Henüz yok. 121/2024 sayılı Kanun yasal çerçeveyi kurdu ve hükümet Ağustos 2026’da Karadeniz sahalarını onayladı. İlk etap toplam 3,1 GW, ancak bu yazı hazırlanırken ilk imtiyaz ihalesinin tarihi açıklanmamıştı.

Romanya’da rüzgâr santralleri CfD ile hangi fiyattan satış yapıyor?

Rüzgâr için sözleşme fiyatları 1. turda 54,49-77,33 euro/MWh, 2. turda 65,17-79,5 euro/MWh (ortalama 73,8 euro/MWh), 3. turda ise 59,95-74,9 euro/MWh aralığında oluştu. Sözleşmeler 15 yıl sürüyor.

windoffshore windblack seacfdgrid connectiontranselectrica

Kaynaklar ve referanslar

Bu yazıda atıf yapılan kurumlar ve belgeler.

  1. Transelectrica, Planificarea operațională a funcționării SEN în vara 2026 (capacități de producție la 1 ianuarie 2026)
  2. Economica.net, Parcul eolian Fântânele-Cogealac a intrat în exploatare (23 noiembrie 2012)
  3. Economica.net, Cel mai mare parc eolian din România a scos la vânzare energie pe piața de contracte bilaterale (13 noiembrie 2024)
  4. PPC Group, PPC completes the acquisition of Evryo Group's 629 MW renewables portfolio in Romania (21 November 2024)
  5. Power Technology, Rezolv energises 192 MW phase one of Romania's VIFOR wind farm (5 October 2026)
  6. Energy-pedia, Rezolv Energy energises Romania's largest new wind project in more than a decade (6 October 2026)
  7. Nordex Group, Nordex Group obtains 77 MW order in Romania (3 August 2026)
  8. Energynomics, CfD contracts for more than 1,500 MW awarded, round 1 results (17 December 2024)
  9. U.S. Department of Energy, How a Wind Turbine Works
  10. ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu)
  11. Transelectrica (iletim sistemi işletmecisi)
  12. OPCOM (Romanya enerji borsası)
Akya Karahan

Yazar, Momentum Energy piyasa analizleri

Akya Karahan, Momentum Energy'nin Romanya'daki güneş, rüzgâr, depolama, şebeke ve mevzuat gelişmelerine dair piyasa analizlerini İngilizce ve Romence yazıyor ve yayımlanan yazıların çoğunu imzalıyor.

Romanya’daki yatırım fırsatlarını birlikte değerlendirelim