Romanya’da güneş enerjisi santralleri: nasıl çalışır, nasıl gelir elde eder, en büyük projeler hangileri?
Güneş santrali nedir, nasıl çalışır, Romanya’da nasıl gelir elde eder? Araziden şebekeye adımlar ve ülkenin en büyük güneş santralleri, durum ve tarihleriyle.

- Güneş enerjisi santrali (GES) yalnızca satış için elektrik üretir: paneller doğru akım üretir, invertörler bunu alternatif akıma çevirir, trafolar ve santral trafo merkezi gerilimi bağlanılan şebekenin seviyesine yükseltir.
- Romanya 2025’te yaklaşık 2,2 GW güneş kapasitesi kurdu ve toplam kapasite 7 GW’ı aştı; bunun yaklaşık 3,5 GW’ı büyük ölçekli santraller. 1 Ocak-21 Ağustos 2026 arasında 1.331 MW fotovoltaik kapasite daha şebekeye bağlandı.
- İşletmeye girdiği kamuoyuna duyurulan santraller arasında Romanya’nın en büyüğü Olt ilindeki Studina (174 MWp, CWP Europe), ikincisi Giurgiu’daki Iepurești (169 MWp, Nofar Energy). İzin almış en büyük proje ise Arad’daki 1,24 GWp’lik Dama Solar; hedeflenen devreye alma yılı 2028.
- Romanya’daki güneş santralleri elektriğini 15 yıllık fark sözleşmeleri (2. turda güneşte ortalama 40,46 euro/MWh), elektrik alım anlaşmaları (PPA) ya da OPCOM piyasaları üzerinden satıyor ve çoğu zaman bu yolları birlikte kullanıyor.
- 21 Mayıs 2026’dan bu yana şebeke kapasitesi başvuruları ANRE’nin 15/2026 sayılı kararı uyarınca MW başına 20.000 euro teminat gerektiriyor; Transelectrica kapasiteyi artık bölge bazında, ihaleyle tahsis ediyor.
Güneş enerjisi santrali (GES), güneş ışığını elektriğe çeviren ve bu elektriği kendi tüketimi için değil, satmak üzere kamu şebekesine veren büyük ölçekli bir santraldir. Romanya’da bu projeler birkaç on megavattan bir gigavatın üzerine kadar uzanıyor, genellikle yerleşim alanları dışındaki tarım arazilerinde kuruluyor ve elektriklerini fark sözleşmeleri (CfD), elektrik alım anlaşmaları (PPA) ya da doğrudan piyasa üzerinden satıyor. Bu rehberde bir güneş santralinin nasıl çalıştığını, projenin hangi aşamalardan geçtiğini, gelirin nereden geldiğini ve Romanya’nın en büyük güneş santrallerini bulacaksınız.
Güneş enerjisi santrali nedir?
Prosümer sisteminden farkı amacında. Bir evin ya da deponun çatısındaki paneller öncelikle sahibinin tüketimi için üretir ve şebekeye yalnızca fazlasını verir; güneş santrali ise tamamen satış için üretir. Bu yüzden şebeke bağlantısına, ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu) lisansına ve elektriği nasıl satacağına dair bir stratejiye ihtiyaç duyar. Ölçek de hızla büyüdü: 155 MWp’lik Rătești 2023’te ülkenin en büyük santraliydi, 2026’da izin almış en büyük proje ise 1,2 GWp’yi aşıyor.
Güneş santrali nasıl çalışır? Panelden şebekeye
Teknik zincir beş halkadan oluşuyor:
- Fotovoltaik modüller ışığı doğru akıma (DC) çevirir. Sabit taşıyıcı konstrüksiyonlara ya da güneşi takip eden tracker sistemlerine monte edilir; 220 MW’lık Vișina santralinde 400.000’den fazla panel kullanılıyor.
- İnvertörler doğru akımı, şebekenin kabul ettiği tek biçim olan alternatif akıma (AC) çevirir.
- Trafo istasyonları gerilimi orta gerilime yükseltir, saha içi kablo ağı da tüm santralin ürettiği enerjiyi toplar.
- Santral trafo merkezi gerilimi bağlanılan şebekenin seviyesine çıkarır: dağıtım şebekesinde 110 kV, Transelectrica’nın iletim şebekesinde 220 kV ve 400 kV. Dama Solar da 400 kV’luk şebekeye bağlanacak.
- SCADA izleme sistemi ve sayaçlar zinciri tamamlar. Giderek daha sık, aynı sahaya öğle üretiminin bir kısmını akşama kaydıran bir batarya ekleniyor.
MWp mi, MW mı? MWp (tepe güç), panellerin standart test koşullarındaki doğru akım gücünü ölçer; MW ya da MWac ise invertörlerin ve şebeke bağlantısının fiilen şebekeye verebileceği gücü gösterir. Tasarımcılar santralin sabah ve akşam saatlerinde daha fazla üretmesi için genellikle MWac’tan daha fazla MWp kurar ve öğle zirvesinde üretimin bir kısmının kırpılmasını kabul eder. Ogrezeni 761 MWp ve 534 MWac’a sahip, Dama Solar ise 1,07 GW’lık şebeke bağlantısına karşılık 1,24 GWp. Santralleri karşılaştırırken aynı birimi kullanmak gerekiyor.
Bir güneş santrali ne kadar üretir? Geliştiricilerin tahminlerine göre yıllık üretim Rătești’de (155 MWp, yaklaşık 170 hektar) yaklaşık 220 GWh, Studina’da (174 MWp) yaklaşık 245 GWh, Vișina’da (220 MW, 354 hektar) yaklaşık 400 GWh. Vișina’nın üretimi yaklaşık 150.000 hanenin yıllık tüketimine denk.
Bir güneş santrali nasıl kurulur? Araziden devreye almaya
Santral geliştirme (arazi, izinler, şebeke bağlantısı), inşaat ve devreye alma aşamalarından geçer; projenin hayata geçip geçmeyeceği geliştirme aşamasında belli olur.
Arazi
Büyük projeler genellikle yerleşim alanları dışındaki tarım arazilerine kuruluyor. Arazi ya satın alınıyor (satış, 17/2014 sayılı Kanun’daki ön alım prosedürüne tabi) ya da uzun vadeli üst hakkıyla kullanılıyor. 254/2022 sayılı Kanun, yerleşim alanı dışındaki III-V kalite sınıfı tarım arazilerinde kurulan yenilenebilir enerji projeleri için basitleştirilmiş bir prosedür getirdi; proje başına üst sınır 50 hektar ve düzenleme, kabul edildiği hâliyle 31 Aralık 2026’ya kadar geçerli. Vișina (354 hektar) ya da Dama Solar (1.064 hektar) gibi daha büyük sahalar daha kapsamlı bir imar sürecinden geçmek zorunda. Hükümet 2026’da ayrıca devlete ait verimsiz tarım arazilerinin yenilenebilir enerji projelerine tahsisini öngören bir yasa taslağı hazırladı.
İzinler ve şebeke bağlantısı
İzin süreci imar durum belgesi, çevresel değerlendirme, yapı ruhsatı ve ANRE lisansından oluşuyor; sıra net, ancak süreler ilden ile değişiyor. Paralel olarak, Transelectrica ya da dağıtım şirketinin verdiği teknik bağlantı onayı (ATR) bağlantı noktasını, kapasiteyi ve gerekli işleri belirliyor; ardından bağlantı sözleşmesi, en sonda da bağlantı sertifikası geliyor.
Kurallar 2026’da değişti. 21 Mayıs’tan bu yana ANRE’nin 15/2026 sayılı kararı, kapasite tahsis başvurularında MW başına 20.000 euro katılım teminatı istiyor; Transelectrica da 5 MW ve üzerindeki üretim ve depolama tesisleri için kapasiteyi artık şebeke bölgesi bazında, ihaleyle tahsis ediyor. İlk kapasite ihalesinin seansları 30 Ekim 2026’da başlıyor. Büyük santraller ayrıca ANRE’den kuruluş izni almak zorunda; bu izin için geliştiricinin inşaat finansmanının hazır olduğunu göstermesi gerekiyor. Dama Solar bu izni Ağustos 2026’da aldı.
İnşaat, testler ve lisans
Momentum Energy’nin EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) yüklenicisi olarak inşa ettiği Alba ilindeki 13,3 MWp’lik Lunca Mureșului santrali, 1 Mayıs 2026’da başlayan çalışmaların ardından 5 Eylül 2026’da tamamlandı. 126 MWp’lik Văcărești santrali bir yıldan kısa sürede inşa edildi; Rezolv Energy ise Dama Solar için yaklaşık üç yıllık bir inşaat süresi öngörüyor.
Enerjilendirme, ticari işletme anlamına gelmiyor. Ardından testler, uygunluk belgesi, kesin kabul, bağlantı sertifikası ve ANRE’nin verdiği ticari işletme lisansı geliyor. Văcărești Aralık 2025’te tamamlandı, ANRE lisansını ise ancak Mayıs 2026’da aldı. CfD’li projelerde takvim sabit: sözleşmenin imzasından itibaren 36 ay içinde ticari işletmeye geçilmesi gerekiyor.
Romanya’da güneş santralleri nasıl gelir elde ediyor?
Fark sözleşmeleri (CfD). Devlet, ihalede kazanılan sözleşme fiyatını 15 yıl boyunca güvence altına alıyor: piyasa fiyatı bu seviyenin altındaysa üretici farkı alıyor, üstündeyse farkı geri ödüyor. Program, Modernizasyon Fonu’ndan sağlanan 3 milyar euroyla finanse ediliyor. Aralık 2024’teki 1. tur 432 MW güneş kapasitesine ortalama yaklaşık 51 euro/MWh’den sözleşme verdi; Ağustos 2025’teki 2. tur ise 1.488 MW’ı 35,50-45,20 euro/MWh aralığında, ortalama 40,46 euro/MWh’den tahsis etti. CfD sözleşme fiyatları enflasyona yalnızca üç yılda bir ve yalnızca kümülatif enflasyon %10’u aşarsa endeksleniyor. Dama Solar’ın 520 MW için yaklaşık 42 euro/MWh, Părău 2’nin ise 125 MWac için 49,4 euro/MWh fiyatlı CfD’si var.
Elektrik alım anlaşmaları (PPA). Genellikle bir sanayi şirketi ya da tedarikçi olan alıcı, uzun vadeli olarak bir fiyata veya fiyat formülüne bağlanıyor. OMV Petrom, Ocak 2027’den itibaren Văcărești santralinin üretiminin yarısını satın alacak; DTEK’in yenilenebilir enerji kolu DRI, bunu Romanya’da imzalanmış en büyük fiziksel güneş PPA’sı olarak tanımlıyor. CBAM raporlaması olgunlaştıkça alıcılar saatlik eşleştirme verisini daha sık istiyor.
Piyasa satışları. Üretimin geri kalanı OPCOM’un gün öncesi piyasasında, gün içi piyasasında ya da tüccarlar aracılığıyla satılıyor. Gün öncesi piyasası ortalaması Ocak 2026’da 150,51 euro/MWh, Nisan’da yaklaşık 95,55 euro/MWh, Mayıs’ta 109,56 euro/MWh ve Haziran’da 122,99 euro/MWh oldu; güneşli hafta sonlarında ise bazı saatlerde fiyat sıfırın altına iniyor.
Bu nedenle 2026’da finansman bulan projeler sıklıkla üretimin büyük kısmı için bir sözleşmeyi piyasa satışlarıyla birleştiriyor. Scatec’in Oltenia’daki üç santralinde CfD, beklenen üretimin yaklaşık üçte ikisini kapsıyor; kalanı piyasada satılacak. Giderek daha fazla proje batarya depolama da ekliyor.
Romanya’nın güneş enerjisi kapasitesi ne kadar?
Romanya 2025’te yaklaşık 2,2 GW güneş kapasitesi kurdu ve toplam kapasite yıl sonunda 7 GW’ı aştı. Bunun yaklaşık 3,5 GW’ı büyük ölçekli santraller; konut çatıları ile ticari ve sanayi çatılarının her biri ise 1,8 GW’a yakın. Transelectrica’nın 1 Ocak-21 Ağustos 2026 arasında şebekeye bağladığı 2.514 MW yeni kapasitenin 1.331 MW’ı fotovoltaikti. Operatör Aralık 2026’ya kadar yaklaşık 1.000 MW güneş ve rüzgâr kapasitesinin daha bağlanmasını bekliyor; bu bir sonuç değil, projeksiyon. 2025-2035 Enerji Stratejisi, 2035’e kadar yaklaşık 24 GW rüzgâr ve güneş kapasitesi hedefliyor.
Romanya’nın en büyük güneş santralleri
Romanya’nın en büyük güneş santralinin hangisi olduğu, neyin sayıldığına bağlı. İşletmeye girdiği kamuoyuna duyurulan santraller arasında en büyüğü, Şubat 2026’da Rătești’yi geride bırakan Studina (174 MWp); onu Haziran 2026’da şebekeye bağlanan Iepurești (169 MWp) izliyor. Nofar, komşu Ghimpați santraliyle birlikte aynı bölgede 315 MWp’ye sahip. İzin almış en büyük proje, Rezolv Energy’nin AB’nin gelecekteki en büyük güneş santrali olarak tanıttığı Dama Solar; inşaatı duyurulan en büyük proje ise Ogrezeni hibrit santrali.
| Santral | İl | Sahibi | Kapasite | Durum (tarih) |
|---|---|---|---|---|
| Dama Solar | Arad | Rezolv Energy | 1,24 GWp (1,07 GW şebeke bağlantısı) | ANRE kuruluş izni, Ağustos 2026; hedef 2028 |
| Ogrezeni (Baboia) | Giurgiu | Enery | 761 MWp / 534 MWac, artı 1 GWh’in üzerinde depolama | İnşaat hâlinde; devreye alma hedefi 2027 yazı |
| Ișalnița, Tismana 1 ve 2, Rovinari Est | Dolj, Gorj | OMV Petrom ve CE Oltenia (50/50) | yaklaşık 550 MW (dört santral) | İnşaat hâlinde; 2027’de devreye girecek |
| Părău 2 | Brașov | Econergy | 342 MWp, artı 150 MW / 300 MWh depolama | EBRD finansmanı, Ağustos 2026; işletme hedefi 2027 sonu ya da 2028 başı |
| Butimanu | Dâmbovița | Ingka Investments | 300 MWp (247 MWp için ANRE izni, 223 MW şebeke bağlantısı) | İnşaat hâlinde (Temmuz 2025 itibarıyla) |
| Corbii Mari | Dâmbovița | Nofar Energy | 282 MW | Aralık 2025’ten beri inşaat hâlinde |
| Vișina | Dâmbovița | Eurowind Energy | 220 MW, artı 110 MW depolama | İnşaata geçiyor (Eylül 2026); işletme hedefi 2027 |
| Dobrun ve Sadova (üç santral) | Olt, Dolj | Scatec (%65), Defic Globe (%35) | 189,7 MWp | Şubat 2026’dan beri inşaat hâlinde; tam ticari işletme hedefi Eylül 2027 |
| Studina | Olt | CWP Europe | 174 MWp (yaklaşık 134 MW şebeke bağlantısı) | Şubat 2026’dan beri ticari işletmede |
| Iepurești | Giurgiu | Nofar Energy | 169 MWp | Üretimde; Haziran 2026’da şebekeye bağlandı |
| Rătești | Argeș | Econergy | 155 MWp | İşletmede; 2023 sonunda şebekeye bağlandı |
| Ghimpați | Giurgiu | Nofar Energy | 146 MWp | Ağustos 2026’da enerjilendirildi |
| Văcărești | Dâmbovița | DRI (DTEK) | 126 MWp | ANRE ticari işletme lisansı, Mayıs 2026 |
Durum 21 Ekim 2026 itibarıyla; geliştiricilerin ve kredi verenlerin açıklamalarına ve sektör basınına dayanıyor. MWp: doğru akım; MW ya da MWac: alternatif akım.
Tablodan iki eğilim çıkıyor. 200 MW’ın üzerindeki yeni projelerin çoğu aynı sahada depolama içeriyor ya da planlıyor; devreye almaların önemli bir kısmı da 2027’de yoğunlaşıyor: Ogrezeni, OMV Petrom ile CE Oltenia’nın dört santrali, Vișina ve Scatec’in Oltenia santralleri.
Yatırımcılar bir güneş santralini satın almadan veya finanse etmeden önce neyi kontrol ediyor?
- Şebeke bağlantısı. Geçerli bir ATR, 2026 tahsis kurallarına göre teyit edilmiş kapasite, MW başına 20.000 euro teminatın yatırıldığına dair belge ve bağlantı işlerinin takvimi. İlk ihale öncesinde yaklaşık 86 GW’lık “kâğıt üzerindeki” kapasite, yaklaşık 9 GW’lık gerçek şebeke için yarışıyordu.
- Arazi. Temiz tapu ya da proje ömrü boyunca geçerli üst hakkı, 50 hektar sınırına uyum veya seçilen imar yolu, bağlantı kablosu için geçiş hakları.
- İzinler. İmar durum belgesinden ANRE kuruluş iznine kadar tüm zincir ve geçerlilik süreleri.
- Gelirler. Üretimin ne kadarının hangi fiyattan CfD ya da PPA kapsamında olduğu, negatif fiyatlı saatlere maruziyet ve yakalama fiyatı, yani santralin piyasa ortalamasına göre fiilen elde ettiği fiyat. CfD fiyat güvencesi sağlar, teslim güvencesi sağlamaz.
- EPC ve ekipman. EPC yüklenicisinin deneyimi, elektrik tesislerini projelendiren, kuran ve test eden şirketlerin ANRE sertifikaları, invertör, trafo ve yüksek gerilim ekipmanlarının teslim takvimi. Büyük bir sahada enerjilendirme tarihini paneller değil, yüksek gerilim tarafı belirler.
- Yatırım tutarı. Açıklanan proje maliyetleri yalnızca birer referans ve her biri kendi tarihiyle okunmalı: Rătești için yaklaşık 102 milyon euro (155 MWp, 2023), Vișina için açıklanan 174,8 milyon euro (220 MW, Haziran 2025), OMV Petrom ile CE Oltenia’nın santralleri için 400 milyon euronun üzerinde (yaklaşık 550 MW, 2026).
- İşletme. İşletme ve bakım (O&M) sözleşmesi, garanti edilen kullanılabilirlik oranı ve izleme verilerine erişim.
Momentum Energy’nin Görüşü
Bizce bir güneş santralinin kalitesi sahada çalışma başlamadan ortaya çıkıyor: şebeke bağlantısı, arazi ve EPC sözleşmesi, santralin tüm ömrü boyunca maliyetini ve takvimini belirliyor. Şu anda Alba ilinde, çalışmaları 1 Ekim 2026’da başlayan 79 MWp’lik bir güneş santralinin EPC yüklenicisiyiz; Eylül’de ise Lunca Mureșului’ndeki 13,3 MWp’lik santrali tamamladık. ANRE 134/2021 sayılı düzenlemesi kapsamında E1 (projelendirme), E2 (uygulama) ve A3 (test) sertifikalarına sahibiz; teknik ekibimiz 30’dan fazla güneş santrali tamamladı. Bu deneyim nedeniyle her projede kritik yolu paneller değil, şebeke bağlantısı ve yüksek gerilim ekipmanları olarak görüyoruz.
2026 piyasası, şebeke kapasitesi güvence altında olan, geliri kısmen sözleşmeye bağlanmış ve zamanında teslim edebilecek bir EPC yüklenicisiyle çalışan projeleri ödüllendiriyor. Şimdi piyasaya giren yatırımcılara önerimiz, her analizden önce şebeke bağlantısının durumunu bağımsız olarak doğrulamaları. Hizmetlerimiz proje bulma ve geliştirme, EPC ile işletme ve bakımı kapsıyor.
Sık sorulan sorular
Güneş enerjisi santrali (GES) nedir?
Güneş enerjisi santrali, güneş ışığını elektriğe çeviren ve bu elektriği satmak üzere kamu şebekesine veren büyük ölçekli bir elektrik santralidir. Romanya’da duyurulan ve izin almış projeler birkaç on megavattan 1 GW’ın üzerine kadar uzanıyor.
Güneş santrali nasıl çalışır?
Paneller doğru akım üretir, invertörler bunu alternatif akıma çevirir, trafo istasyonları gerilimi orta gerilime, santral trafo merkezi de şebeke gerilimine yükseltir: dağıtım şebekesinde 110 kV, iletim şebekesinde 220 kV ve 400 kV. SCADA sistemi üretimi izler; aynı sahadaki bir batarya ise enerjiyi akşam saatlerine kaydırabilir.
Romanya’nın en büyük güneş santrali hangisi?
İşletmeye girdiği kamuoyuna duyurulan santraller arasında Şubat 2026’dan bu yana ticari işletmede olan Olt ilindeki Studina (174 MWp, CWP Europe), ardından Haziran 2026’da şebekeye bağlanan Giurgiu’daki Iepurești (169 MWp, Nofar Energy). İzin almış en büyük proje, Ağustos 2026’da ANRE kuruluş iznini alan ve 2028’de devreye girmeyi hedefleyen Arad’daki 1,24 GWp’lik Dama Solar.
Romanya’nın ne kadar güneş enerjisi kapasitesi var?
2025 sonunda 7 GW’ın üzerinde; yıl içinde yaklaşık 2,2 GW kuruldu. Transelectrica, 1 Ocak-21 Ağustos 2026 arasında 1.331 MW fotovoltaik kapasiteyi daha şebekeye bağladı.
Bir güneş santralinin inşası ne kadar sürer?
13,3 MWp’lik Lunca Mureșului santralinde çalışmalar 1 Mayıs-5 Eylül 2026 arasında sürdü, 126 MWp’lik Văcărești santrali bir yıldan kısa sürede inşa edildi; 1 GW’ı aşan Dama Solar için yaklaşık üç yıllık inşaat süresi öngörülüyor. İnşaattan önce arazi, izin ve şebeke bağlantısını kapsayan geliştirme aşaması geliyor; CfD’li projeler ise sözleşmenin imzasından itibaren 36 ay içinde ticari işletmeye geçmek zorunda.
Romanya’da güneş santralleri nasıl gelir elde ediyor?
Üç kaynaktan: ihaleyle verilen 15 yıllık fark sözleşmeleri (CfD), şirketler veya tedarikçilerle yapılan elektrik alım anlaşmaları (PPA) ve OPCOM piyasalarında satış. Yeni projelerin birçoğu üretimin büyük kısmı için bir sözleşmeyi piyasa satışlarıyla ve giderek daha sık bir bataryayla birleştiriyor.
Yabancı bir şirket Romanya’da güneş santrali sahibi olabilir mi?
Evet. Projeler genellikle Romanya’da kurulan bir şirket üzerinden tutuluyor. Üretim varlıklarının yabancılara ait olmasına yönelik sektöre özel bir kısıtlama yok; tarım arazisi işlemleri 17/2014 sayılı Kanun’daki ön alım kurallarına tabi ve birçok proje araziyi satın almak yerine uzun vadeli kullanım haklarıyla kullanıyor.
Kaynaklar ve referanslar
Bu yazıda atıf yapılan kurumlar ve belgeler.
- PV Tech: Rezolv secures final approval for 1.2 GW Dama Solar in Romania (13 August 2026)
- Balkan Green Energy News: Europe's largest solar power project obtains final permit (18 August 2026)
- Enerdata: Enery secures financing for 761 MWp / 1 GWh Ogrezeni project (5 March 2026)
- OMV Petrom: Solar projects in Oltenia advance, large-scale deliveries of solar panels (30 June 2026)
- EBRD: EBRD lends EUR 120 million to support renewable energy in Romania, Părău 2 (14 August 2026)
- EIB: Romania to expand solar power production with EUR 34 million in financing from EIB (16 February 2026)
- Eurowind Energy: EUR 174.8 million for its largest solar park in Romania, Vișina (25 June 2025)
- Energy Global: CWP Europe commissions 174 MWdc Studina solar project in Romania (11 February 2026)
- Balkan Green Energy News: Studina becomes Romania's largest solar power plant (9 February 2026)
- Economica.net: Iepurești, 169 MW, connected to the grid (7 June 2026)
- Balkan Green Energy News: Nofar Energy's solar parks Ghimpați, Iepurești start generating electricity (3 August 2026)
- Balkan Green Energy News: Nofar, Econergy's 155 MW Rătești plant enters test phase (1 November 2023)
- Balkan Green Energy News: DRI gets operating licence for Văcărești solar park (22 May 2026)
- Balkan Green Energy News: Construction of Ingka Investments' 300 MW Butimanu solar park well underway (30 July 2025)
- BPV Grigorescu Stefanica: New rules for renewable energy capacities on extra-urban agricultural land, Law 254/2022
- ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu)
- Transelectrica (iletim sistemi işletmecisi)
- OPCOM (Romanya enerji borsası)
- Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)


