Romanya’da Modernizasyon Fonu: neyi finanse ediyor, hangi çağrılar var, şirketler nasıl başvuruyor?
Romanya’da Modernizasyon Fonu nasıl işliyor: kaynak nereden geliyor, Romanya’nın payı ne, güneş, rüzgâr, depolama ve şebeke çağrıları ve başvuru yolu.

- Modernizasyon Fonu, 2003/87/AT sayılı Direktif’in 10d maddesine dayanan ve AB ETS emisyon tahsisatlarının açık artırma gelirleriyle finanse edilen bir AB fonu. 2021-2030 döneminde Romanya dahil gelir düzeyi daha düşük 13 üye ülkede enerji yatırımlarını destekliyor.
- Fondaki tahsisatların 191,7 milyonu Romanya’ya ait; bu, Çekya’yla neredeyse aynı düzey. Enerji Bakanlığı bu payı, ton CO₂ başına 75 euroluk karbon fiyatıyla yaklaşık 14,4 milyar euro olarak hesaplıyor (Eylül 2026).
- Şirketler Brüksel’e başvuramıyor: Enerji Bakanlığı’nın, EIB’nin önceden onayladığı programlar için MySMIS2021 ya da AFIR platformu üzerinden açtığı çağrılara başvuruyorlar.
- Ekim 2026 itibarıyla açık çağrılar: bağımsız bataryalar için 150 milyon euro (30 Ekim’e kadar), kamu kurumlarında depolamalı güneş ve depolama için 500 milyon ve 150 milyon euro (20 Kasım’a kadar), akıllı sayaçlar için 100 milyon euro (2 Aralık’a kadar).
- Fon, fark sözleşmesi (CfD) programını da finanse ediyor: başta 3 milyar euro olarak tahmin edilen tutar, ilk iki ihale turundaki fiyatlara göre yaklaşık 2,4 milyar euro olarak belirlendi.
Modernizasyon Fonu, AB Emisyon Ticaret Sistemi’nde (ETS) emisyon tahsisatlarının açık artırma gelirleriyle finanse edilen ve 2021-2030 döneminde Romanya dahil gelir düzeyi daha düşük 13 üye ülkede enerji yatırımlarını destekleyen bir AB fonu. Romanya’da para, Enerji Bakanlığı’nın güneş ve rüzgâr santralleri, bataryalar, şebekeler ve enerji verimliliği için açtığı çağrılarla ve fark sözleşmesi (CfD) programıyla şirketlere ve kurumlara ulaşıyor. Bu rehber, kaynağın nereden geldiğini, Romanya’nın payını, bugüne kadarki çağrıları ve başvuru yolunu anlatıyor.
Modernizasyon Fonu nedir?
Modernizasyon Fonu (Romence adıyla Fondul pentru Modernizare), AB ETS’yi düzenleyen 2003/87/AT sayılı Direktif’in 10d maddesiyle kuruldu. Fon, 2016-2018 döneminde kişi başına GSYH’si AB ortalamasının %75’inin altında kalan üye ülkelerde enerji sistemlerinin modernizasyonunu ve enerji verimliliğini destekliyor: Bulgaristan, Çekya, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan. Yunanistan, Portekiz ve Slovenya, direktifin 2023’teki revizyonunun ardından 1 Ocak 2024’te fona katıldı.
Öncelikli yatırımlar; yenilenebilir enerjiyi (ısıtma ve soğutma dahil), enerji verimliliğini, depolamayı, şebekelerin ve bölgesel ısıtmanın modernizasyonunu, düşük gelirli hanelere desteği ve kömüre bağımlı bölgelerde adil geçişi kapsıyor. Bunların dışında kalanlar öncelikli olmayan yatırım sayılıyor. Avrupa Komisyonu’na göre bu yatırımlar fonun en fazla %20’sini (revizyonla eklenen tahsisatlarda %10’unu) alabiliyor ve fon bunların ilgili maliyetlerinin en fazla %70’ini karşılıyor.
Kaynak nereden geliyor, Romanya ne kadar alıyor?
Avrupa Yatırım Bankası (EIB) üç tür ETS tahsisatını açık artırmayla satıyor ve gelirleri yönetiyor:
- 2021-2030 döneminde satılan toplam tahsisatın %2’si;
- 2023 revizyonuyla eklenen, 2024-2030 döneminde satılan tahsisatın %2,5’i;
- yararlanıcı ülkelerin fona aktarmayı seçtiği tahsisatlar.
Komisyon, ton CO₂ başına 75 euro varsayımıyla fonun 2021-2030 toplam gelirini 57 milyar euro olarak tahmin ediyor; gerçek tutar karbon fiyatına göre değişiyor.
Romanya birinci kategoride %11,98, ikincide %9,7 paya sahip ve fona 143,6 milyon tahsisat aktardı. Toplamda 191,7 milyon tahsisatla Çekya’yla (191,8 milyon) neredeyse aynı düzeyde, Polonya’nın (172,4 milyon) ise önünde. Enerji Bakanlığı bu payı, EIB’nin kullandığı ton başına 75 euroluk fiyatla yaklaşık 14,4 milyar euro olarak hesaplıyor (Eylül 2026).
Bakanlığın 22 Eylül 2026’da güncellenen listesine göre finansmanı onaylanan ya da önerilen Romanya yatırımlarının toplamı yaklaşık 11,96 milyar euro; bunun yaklaşık 7,41 milyar eurosunun ödemesi onaylandı. Bu, fonun Ocak 2021-Temmuz 2026 arasında tüm yararlanıcılara ödediği 23,2 milyar euronun neredeyse üçte biri. Romanya hem 2024’te (1,956 milyar euro) hem de 2026’nın ilk döngüsünde (2,5 milyar euronun 636,9 milyon eurosu) en fazla kaynak alan ülke oldu.
Para projelere nasıl ulaşıyor: EIB, Yatırım Komitesi ve Komisyon
Bir geliştirici Brüksel’e doğrudan başvuramıyor. Süreçte dört aktör var:
- Üye ülke yatırımları seçip EIB’ye ve Yatırım Komitesi’ne gönderiyor. Romanya’da ulusal uygulama otoritesi, 60/2022 sayılı Hükümet Acil Kararnamesi (OUG) uyarınca Enerji Bakanlığı.
- EIB, bir yatırımın öncelikli olup olmadığını teyit ediyor; öncelikli olmayan teklifleri, beklenen emisyon azaltımı dahil teknik ve mali açıdan inceliyor.
- Yatırım Komitesi (üye ülkeler, Komisyon ve EIB) yılda iki kez toplanıyor ve öncelikli olmayan yatırımlar için tavsiye veriyor.
- Avrupa Komisyonu her döngünün sonunda ödeme kararı alıyor, EIB de parayı en geç 30 gün içinde ülkeye aktarıyor.
Komite 2026’da 26 Mart ve 20 Ekim’de toplandı. Üye ülkeler için son başvuru tarihleri öncelikli tekliflerde 12 Şubat ve 8 Eylül, öncelikli olmayanlarda 15 Ocak ve 11 Ağustos’tu. İkinci döngünün ödeme kararı 2021’den bu yana her yıl aralık ayında geldi.
Her teklif onay almıyor: 2026’nın ilk döngüsünde EIB, incelediği 83 öncelikli tekliften 32’sinin koşulları karşılamadığını tespit etti; Komite de Romanya’nın öncelikli olmayan beş teklifini tavsiye edemedi.
Romanya’da Modernizasyon Fonu’na nasıl başvurulur?
Enerji Bakanlığı iki yol tarif ediyor:
- Proje çağrıları. Bakanlık (ya da Ulaştırma Bakanlığı gibi yetki devrettiği bir kurum) önce çok yıllı bir program için EIB onayı alıyor, ardından bakanlık kararıyla onaylanan bir devlet yardımı programı ve başvuru kılavuzuyla çağrıyı açıyor. Başvurular MySMIS2021 üzerinden, 2026’daki kamu kurumu çağrılarında ise Kırsal Yatırımları Finansman Ajansı’nın (AFIR) platformundan yapılıyor.
- Bireysel yatırım teklifleri. Bakanlığın ön onayıyla, EIB formları kullanılarak bakanlık üzerinden EIB’ye ve Yatırım Komitesi’ne sunuluyor.
Teklifler bakanlığın Gözetim Komitesi’nden geçiyor; onaylanan liste, EIB’ye gönderilmeden en az 10 iş günü önce hükümete sunuluyor. Bu nedenle başvuru sahipleri tekliflerini AB son tarihlerinden en az 20 iş günü önce bakanlığa iletmek zorunda. 2026’nın ikinci döngüsü için ulusal son tarihler 13 Temmuz (öncelikli olmayan) ve 10 Ağustos (öncelikli) oldu.
Neler finanse ediliyor: yenilenebilir enerji, depolama ve şebekeler
Bakanlık fonu sekiz ana program üzerinden yönetiyor. Enerji yatırımcıları için en önemli üçü şunlar:
- 1 numaralı ana program, yenilenebilir enerji ve enerji depolama: öz tüketim ya da üretim amaçlı güneş, rüzgâr ve hidroelektrik kapasitesi çağrıları ile depolama çağrıları. Romanya’nın en büyük kalemi olan CfD programı da fondan finanse ediliyor.
- 3 numaralı ana program, enerji altyapısının modernizasyonu ve yeni hatlar: dağıtım şebekeleri için 1,103 milyar euroluk program ve akıllı sayaç çağrısı. Bunun dışında Transelectrica’nın fondan finanse edilen projeleri arasında yeni 400 kV hatlar (Gădălin-Suceava, Banat ekseni, Constanța Nord-Medgidia Sud) ve Alba Iulia’daki gibi dijital trafo merkezleri var.
- 5 numaralı ana program yüksek verimli kojenerasyon ve bölgesel ısıtma, 7 numaralı ana program ise ETS kapsamındaki sanayi tesislerinde enerji verimliliği için.
Fon ayrıca Complexul Energetic Oltenia’nın eski maden döküm sahalarına ve kül depolama alanlarına kurduğu güneş santrallerini, düşük emisyonlu ulaşımı ve öncelikli olmayan yatırım olarak Ișalnița ile Turceni’deki gaz santrallerini ve Transgaz boru hatlarını (yaklaşık 530 milyon euro) finanse etti.
Güneş, rüzgâr ve depolama için Modernizasyon Fonu çağrıları
Tablo, bakanlığın yenilenebilir enerji, depolama ve sayaç çağrılarını Ekim 2026 itibarıyla durumlarıyla özetliyor (Modernizasyon Fonu sayfamıza da bakabilirsiniz).
| Çağrı | Bütçe | Neyi finanse ediyor | Durum (Ekim 2026) |
|---|---|---|---|
| Öz tüketim, birinci çağrı (PFM/320) | 415 milyon euro | Şirketlerin öz tüketimi için yeni güneş, rüzgâr ve hidroelektrik kapasitesi; şirket ve proje başına en fazla 20 milyon euro | Başvurular 25 Nisan-22 Ağustos 2024; uygulama süresi 31 Aralık 2028’e uzatıldı |
| Yenilenebilir üretim (PFM/322) | 400 milyon euro | Üretim amaçlı yeni rüzgâr, güneş ve hidroelektrik kapasitesi | 25 Nisan 2024’te açıldı; uygulama süresi 31 Aralık 2028’e uzatıldı |
| Mevcut santrallerde depolama (PFM/530) | 150 milyon euro | Mevcut yenilenebilir santrallerde sayaç arkasına kurulan yeni bataryalar; MWh başına en fazla 100.000 euro, şirket ve proje başına 10 milyon euro | Başvurular 19 Kasım 2024-17 Şubat 2025; Eylül 2025’teki geçici sıralamada 134 başvuru |
| Öz tüketim, ikinci çağrı (PFM/527) | 310,7 milyon euro | Aynı teknolojiler; puanlama MW başına talep edilen desteğe ve en az 12 dakikalık depolamaya göre | Başvurular 22 Mayıs-21 Eylül 2025; Mart 2026’da geçici listeler (5 MW altı 369, 5 MW üstü 9 güneş başvurusu) |
| Bağımsız bataryalar | 150 milyon euro | En az 2.174 MWh yeni kapasite; MWh başına en fazla 69.000 euro, şirket başına 15 milyon euro | MySMIS2021’de 30 Ekim 2026 saat 14.00’e kadar açık |
| Kamu kurumları: entegre depolamalı güneş | 500 milyon euro | Öz tüketim için depolamalı güneş, isteğe bağlı ısı pompası; MW başına en fazla 900.000 euro (ısı pompasıyla 1,1 milyon euro), yararlanıcı başına 10 milyon euro | AFIR platformunda 20 Kasım 2026’ya ya da bütçe tükenene kadar açık |
| Kamu kurumları: depolama | 150 milyon euro | Yenilenebilir elektrik için yeni depolama; MWh başına en fazla 200.000 euro, yararlanıcı başına 10 milyon euro | AFIR platformunda 20 Kasım 2026’ya ya da bütçe tükenene kadar açık |
| Akıllı sayaçlar | 100 milyon euro | Dağıtım şirketlerinin sayaçları ve dijital sistemleri; yararlanıcı başına en fazla 25 milyon euro | MySMIS2021’de 2 Aralık 2026’ya kadar açık |
Bağımsız batarya çağrısı, projeleri kurulu MWh başına talep edilen devlet desteğine göre sıralıyor. CAEN 35 bölümünde faaliyet gösteren her ölçekten şirket başvurabiliyor; yeni kurulan şirketlerde en az 100.000 ley ödenmiş sermaye aranıyor. Tesisin en az 1 MW gücünde olması, enerji/güç oranının en az 2:1 olması ve finansman sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 48 ay içinde işletmeye alınması gerekiyor. Ayrıntılar BESS rehberimizde, 150 milyon euroluk çağrı analizimizde ve enerji depolama sayfamızda.
Destek nasıl işliyor: yoğunluk, seçim ve yükümlülükler
Biçim ve yoğunluk. Şimdiye kadarki çağrılar hibe, yani geri ödemesiz devlet yardımı verdi. Öz tüketim çağrılarında ve mevcut santrallerde depolama çağrısında destek, yapılmış uygun harcamaların geri ödenmesi şeklinde ley cinsinden veriliyor; dolayısıyla yararlanıcı işleri önceden finanse ediyor. 2026 kılavuzları uygun maliyetlerin %100’üne kadar destek öngörüyor, ancak MW ya da MWh başına ve yararlanıcı başına üst sınırlarla.
Seçim. Bakanlık şirketler için rekabetçi teklif yöntemini kullandı: MW ya da MWh başına daha az destek isteyen sıralamada yükseliyor. 2026’daki kamu kurumu çağrılarında ise bütçe tükenene kadar “ilk gelen ilk değerlendirilir” ilkesi uygulanıyor.
Uygunluk çağrıdan çağrıya değişiyor. Mevcut santrallerde depolama çağrısı yeni kurulan şirketleri dışarıda bıraktı ve bataryanın enerjisinin yılda en az %75’ini bağlı olduğu santralden almasını şart koştu. Birinci öz tüketim çağrısı tarım ve gıda sanayisini kapsam dışında tuttu; bu sektörler için Tarım Bakanlığı’nın yönettiği ayrı bir program var.
Yükümlülükler. Projeler “önemli zarar vermeme” (DNSH) ilkesine ve kılavuzdaki sürelere uymak zorunda. Kamu ihale mevzuatına tabi olmayan özel yararlanıcılar, bakanlığın Eylül 2024 tarihli yöntem kılavuzunu izliyor: doğrudan alım yalnızca mal ve hizmette 10.000 ley, yapım işlerinde 50.000 ley altında mümkün; bu eşiklerin üstünde teknik şartname ve sözleşme taslağıyla kamuya duyurulan rekabetçi bir usul gerekiyor. Yapım sözleşmeleri finansman sözleşmesinden önce ihale edilebiliyor, ancak başvuru onaylanmadan edilemiyor; fiyat artışlarını yararlanıcı üstleniyor. AB düzeyinde bir programın en az iki yılda bir ödeme yapıldığını göstermesi gerekiyor; aksi hâlde yatırım durdurulmuş sayılıyor ve harcanmayan para fona geri dönüyor.
Modernizasyon Fonu, CfD programı ve PNRR
CfD programı. Güneş ve kara tipi rüzgâr için 15 yıllık fark sözleşmeleri Modernizasyon Fonu’ndan finanse ediliyor. Enerji Bakanlığı’na göre başta 3 milyar euro olarak tahmin edilen fon kaynağı, ilk iki turdaki sözleşme fiyatlarına göre 2,395 milyar euro olarak belirlendi; Eylül 2026’ya kadar yaklaşık 479 milyon euronun ödemesi onaylandı. Turlarda 1,53 GW (Aralık 2024), 2.751 MW (Ağustos 2025) ve yaklaşık 316 MW rüzgâr (Aralık 2025) tahsis edildi. CfD üretilen MWh başına gelir sağlarken çağrılar yatırımın bir bölümünü karşılıyor. Komisyon, ortak finansmana ancak devlet yardımı kurallarına uyulması ve aynı maliyetlerin başka bir AB ya da ulusal araçla finanse edilmemesi koşuluyla izin veriyor.
PNRR. Romanya’nın Toparlanma ve Dayanıklılık Planı 31 Ağustos 2026’da sona erdi; Toparlanma ve Dayanıklılık Aracı ödemeleri 31 Aralık 2026’da kapanıyor. Modernizasyon Fonu ise yılda iki ödeme döngüsüyle 2030’a kadar sürüyor ve enerjiye yönelik AB hibelerinde payı giderek artıyor (PNRR’nin sonu analizimize bakabilirsiniz).
Başvuru sahipleri için kontrol listesi
- Doğru yolu seçin. Şirketler ve kamu kurumları çağrılara başvuruyor; kamu şirketlerinin büyük projeleri bireysel teklif olarak geliyor.
- Yalnızca duyuruyu değil, programı ve kılavuzu okuyun. CAEN kodu, şirketin yaşı, ödenmiş sermaye, üst sınırlar ve puanlama çağrıdan çağrıya değişiyor.
- Şebeke bağlantısını kontrol edin. Teknik bağlantı onayı (ATR) ve şebeke işletmecisinin takvimi, işletmeye alma süresine uyup uyamayacağınızı belirliyor (ATR rehberimiz ve şebeke bağlantısı sayfamız).
- Destek talebini dengeleyin. Düşük talep sıralamayı yükseltir, ama maliyetin daha büyük bölümünü öz kaynağa ve krediye bırakır.
- Ön finansmanı hazırlayın. Desteğin geri ödeme şeklinde verildiği çağrılarda para, harcamalar yapıldıktan sonra geliyor.
- Alımları bakanlık kılavuzuna göre planlayın. EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) ve ekipman sözleşmeleri, kamuya duyurulan rekabetçi bir usulle veriliyor.
- İnverter ve PCS tedarikçilerini yüksek riskli tedarikçilere yönelik AB kısıtlamalarına göre kontrol edin.
- Platformu izleyin. Açıklamalar, geçici listeler ve itirazlar MySMIS2021 ya da AFIR üzerinden yürüyor.
Momentum Energy’nin Görüşü
Bir EPC şirketi için Modernizasyon Fonu’ndan finanse edilen proje, sabit süreler ve sabit belgeler demek. Kılavuzdaki işletmeye alma tarihi, örneğin bağımsız bataryalarda finansman sözleşmesinden itibaren 48 ay ya da kamu kurumlarında 31 Aralık 2029, EPC sözleşmesinin son teslim tarihine dönüşüyor. Alım rekabetçi usulle yapılmak zorunda; kabul belgeleri ve ödeme kanıtları denetimden geçebilmeli. Bize göre iş programı, teknik şartnameler ve belgeler başvuru yapılmadan önce kılavuza uyumlu hâle getirilmeli, onaydan sonra değil.
ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu) tarafından verilen E1 (projelendirme), E2 (uygulama) ve A3 (test) sertifikasyonlarına sahibiz ve Alba ilinde 79 MWp’lik bir güneş santralinin EPC yüklenicisiyiz. Hibe başlangıç koşullarını iyileştirir, ancak şebeke bağlantısı ya da kalan maliyet için finansmanı olmayan bir projeyi kurtarmaz. Hizmetlerimiz, geliştirmeden EPC’ye ve işletme ve bakıma kadar uzanıyor.
Sık sorulan sorular
Modernizasyon Fonu nedir?
AB ETS emisyon tahsisatlarının açık artırma gelirleriyle finanse edilen ve 2021-2030 döneminde Romanya dahil gelir düzeyi daha düşük 13 üye ülkede yenilenebilir enerji, depolama, şebeke ve enerji verimliliği yatırımlarını destekleyen bir AB fonu. Yararlanıcı ülkelerin sorumluluğunda, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Komisyonu ile birlikte işliyor.
Romanya Modernizasyon Fonu’ndan ne kadar alıyor?
Romanya’nın 191,7 milyon tahsisatı var; Enerji Bakanlığı bunları ton CO₂ başına 75 euroyla yaklaşık 14,4 milyar euro olarak hesaplıyor, gerçek tutar karbon fiyatına bağlı. Eylül 2026’ya kadar Romanya’daki yatırımlar için yaklaşık 7,41 milyar euronun ödemesi onaylanmıştı.
Bir şirket Modernizasyon Fonu’na doğrudan başvurabilir mi?
Hayır. Teklifler EIB’ye ve Yatırım Komitesi’ne yalnızca üye ülke aracılığıyla ulaşıyor. Şirketler Enerji Bakanlığı’nın açtığı çağrılara başvuruyor; büyük projelerde ise bakanlığın ön onayıyla, bakanlık üzerinden bireysel yatırım teklifi sunuluyor.
2026’da Romanya’da hangi Modernizasyon Fonu çağrıları açık?
Ekim 2026 itibarıyla bağımsız bataryalar için 150 milyon euroluk çağrı (30 Ekim’e kadar), kamu kurumlarına yönelik 500 milyon euroluk entegre depolamalı güneş ve 150 milyon euroluk depolama çağrıları (20 Kasım’a kadar) ve 100 milyon euroluk akıllı sayaç çağrısı (2 Aralık’a kadar) açık.
Modernizasyon Fonu güneş santrallerini finanse ediyor mu?
Evet. Enerji Bakanlığı 2024’te öz tüketime yönelik yenilenebilir kapasite için 415 milyon euroluk, üretim kapasitesi için 400 milyon euroluk iki çağrı açtı; 2025’te öz tüketim için 310,7 milyon euroluk ikinci bir çağrı geldi. Fon ayrıca CfD programını ve kamu kurumlarına yönelik çağrıları finanse ediyor.
Modernizasyon Fonu ile PNRR arasındaki fark nedir?
Romanya’nın Toparlanma ve Dayanıklılık Planı (PNRR) 31 Ağustos 2026’da sona erdi; Toparlanma ve Dayanıklılık Aracı ödemeleri 31 Aralık 2026’da kapanıyor. Modernizasyon Fonu ise ETS gelirleriyle finanse ediliyor, 2021-2030 dönemini kapsıyor ve yılda iki ödeme kararıyla işliyor.
Kaynaklar ve referanslar
Bu yazıda atıf yapılan kurumlar ve belgeler.
- European Commission: Modernisation Fund (page last reviewed 2 July 2026)
- Modernisation Fund: How it works (allowances per beneficiary Member State)
- Modernisation Fund: Frequently asked questions
- European Commission and EIB: EUR 2.5 billion of EU ETS revenues invested in cleaner energy systems in 11 EU countries (2 July 2026)
- Commission Decision C(2026) 4325 of 16 June 2026 on disbursement of Modernisation Fund revenues, Annex 1
- Modernisation Fund Investment Committee: Annual report 2024
- Ministry of Energy: list of Modernisation Fund investments confirmed or recommended for financing (revised 22 September 2026)
- Ministry of Energy: notice on the 2026 Investment Committee calendar and submission deadlines (28 November 2025)
- Ministry of Energy: notice on accessing Modernisation Fund financing (August 2024)
- Ministry of Energy: methodological guide for private beneficiaries not subject to public procurement law (September 2024)
- Ministry of Energy: launch of two calls for new renewable capacity, EUR 415 million and EUR 400 million (April 2024)
- Ministry of Energy: extension of the first self-consumption call to 22 August 2024
- Ministry of Energy: call for battery storage at existing renewable plants, PFM/530 (November 2024)
- Ministry of Energy: extension of call PFM/530 to 17 February 2025
- Ministry of Energy: provisional ranking for call PFM/530 (September 2025)
- Ministry of Energy: second self-consumption call, PFM/527 (May 2025)
- Ministry of Energy: extension of call PFM/527 to 21 September 2025
- Ministry of Energy: provisional list for call PFM/527, solar under 5 MW (13 March 2026)
- Ministry of Energy: provisional list for call PFM/527, solar over 5 MW (13 March 2026)
- Ministry of Energy: extension of implementation deadlines for Key Programme 1 renewable calls (May 2026)
- Ministry of Energy: launch of the standalone battery storage call (August 2026)
- Ministry of Energy: call for solar with integrated storage for public entities (September 2026)
- Ministry of Energy: call for new storage capacity for public entities (September 2026)
- Ministry of Energy: smart metering call (July 2026)
- ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu)
- Transelectrica (iletim sistemi işletmecisi)
- Avrupa Yatırım Bankası (EIB)
- AB Modernizasyon Fonu (Avrupa Komisyonu, İklim Eylemi)


