TRDil
Yatırım fırsatlarını değerlendirinİletişim
Enerji depolama

BESS nedir? Batarya enerji depolama sistemleri nasıl çalışır, Romanya’da nasıl gelir elde eder?

Batarya enerji depolama sistemi (BESS) nedir, MW, MWh ve süre ne anlama gelir, bataryalar Romanya’da dengeleme ve arbitrajdan nasıl gelir elde eder?

Gün batımında yüksek gerilim trafo merkezi portalının yanında sıralanmış mavi ve beyaz batarya depolama konteynerleri, arkada güneş panelleri ve reflektörlü yelek giymiş teknisyenler
Öne çıkanlar
  • Batarya enerji depolama sistemi (BESS), batarya hücrelerini, güç dönüştürme sistemini, trafoyu ve enerji yönetim sistemini bir araya getirir. Gücü (MW) ne kadar hızlı şarj ve deşarj olacağını, enerjisi (MWh) bunu ne kadar süre yapabileceğini belirler.
  • Romanya’da büyük ölçekli bataryalar, Transelectrica’nın satın aldığı dengeleme ve yan hizmetlerden ve ucuz öğle güneşi ile akşam puantı arasındaki arbitrajdan gelir elde ediyor; bu çoğu zaman bir enerji ticaret şirketiyle yapılan optimizasyon anlaşması üzerinden yürüyor.
  • DNV, Romanya’da iki saatlik bir bataryanın 2025 gelirini yılda kW başına yaklaşık 120-180 euro olarak tahmin etti; ancak daha fazla batarya devreye girdikçe FCR ve aFRR fiyatlarının baskı altına girebileceği uyarısında bulunuyor.
  • Transelectrica verilerine göre Romanya’daki batarya depolama kapasitesi Nisan 2026’daki 1.130 MWh’den (599 MW) 1 Ağustos 2026’da 1.975 MWh’ye (989 MW) çıktı.
  • Bağımsız bataryalar için 150 milyon euroluk Modernizasyon Fonu çağrısı (1 Eylül-30 Ekim 2026) desteği MWh başına 69.000 euro ve şirket başına 15 milyon euro ile sınırlıyor; CfD programı ise depolamayı ödüllendirmiyor.

Batarya enerji depolama sistemi (BESS), elektriği batarya hücrelerinde depolayıp değeri yükseldiğinde şebekeye geri veren bir tesis. Romanya’da büyük ölçekli ve ticari bataryalar, iletim sistemi işletmecisi Transelectrica’nın satın aldığı dengeleme hizmetlerinden ve öğle saatlerindeki ucuz güneş elektriği ile akşam puantı arasındaki fiyat farkından gelir elde ediyor. Bu rehber, bir BESS’in nasıl çalıştığını, nasıl boyutlandırıldığını, nereden para kazandığını ve yatırım kararından önce nelerin kontrol edilmesi gerektiğini anlatıyor.

Batarya enerji depolama sistemi (BESS) nedir?

BESS, elektrik bol ve ucuzken şarj olur, enerjiyi birkaç saat tutar ve sistem ihtiyaç duyduğunda deşarj eder. Kendisi elektrik üretmez; değerini zamanlamadan ve hızdan alır, çünkü bir batarya saniyeler içinde şarjdan deşarja geçebilir. Şebeke işletmecileri bu hızı frekansı dengede tutmak için, enerji ticaret şirketleri ise aynı gün içinde ucuza alıp pahalıya satmak için kullanıyor.

Bu rehber büyük ölçekli ve ticari sistemleri ele alıyor: iletim veya dağıtım şebekesine bağlı bağımsız bataryalar, güneş ve rüzgâr santrallerinin yanına kurulan bataryalar ve sanayi tesislerindeki büyük üniteler. Ev tipi bataryalar benzer hücreler kullansa da ayrı bir piyasa oluşturuyor; Mayıs 2026 sonunda 114.780 prosümer, yani tüm prosümerlerin üçte biri, batarya depolamaya sahipti.

Temel bileşenler: hücreler, PCS, trafo ve EMS

Büyük ölçekli bir BESS dört temel bloktan oluşur:

  • Batarya hücreleri, modülleri ve rafları: soğutma ve yangın korumalı konteynerlerin içinde yer alır. Batarya yönetim sistemi (BMS) her hücrenin gerilimini, sıcaklığını ve şarj durumunu izler.
  • Güç dönüştürme sistemi (PCS): bataryanın doğru akımını şebekenin kullandığı alternatif akıma, şarj sırasında da tersine çeviren invertörler.
  • Trafolar ve trafo merkezi: gerilimi bağlantı noktasının seviyesine yükseltir; küçük sistemlerde orta gerilim, büyük sistemlerde 110 kV ve üzeri.
  • Enerji yönetim sistemi (EMS) ve SCADA: bataryanın ne zaman şarj ve deşarj olacağına, hangi piyasaya satış yapacağına karar veren ve şebeke işletmecisinden gelen dispeç sinyallerini alan yazılım.

Caraș-Severin ilindeki Iaz bataryası ölçek hakkında fikir veriyor. Romen EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) firması Simtel’in bir GÜRİŞ şirketi için kurduğu 98,6 MW / 196,4 MWh’lik sistemde 44 lityum iyon batarya konteyneri, 528 invertör, 11 trafo istasyonu, projeye özel 110 kV’luk bir trafo merkezi ve bir EMS bulunuyor.

MW ve MWh: güç, kapasite ve süre

Her bataryayı iki rakam tanımlar. Megavat (MW) cinsinden güç, bataryanın ne kadar hızlı şarj veya deşarj olabildiğini; megavatsaat (MWh) cinsinden enerji kapasitesi ise ne kadar elektrik depolayabildiğini gösterir. İkincisini birinciye bölmek süreyi verir: Olt ilindeki 127 MW / 254 MWh’lik Scornicești bataryası tam gücünü iki saat boyunca verebilir.

Bataryanın neyi satabileceğini süre belirler. Kısa süreli sistemler frekans hizmetlerine ve akşam puantının en keskin kısmına uygundur; uzun süreli sistemler günlük fiyat farkının daha büyük bölümünü yakalar ama MW başına daha pahalıdır. Romanya’daki filo kısa süreli: Transelectrica’nın Nisan 2026’da saydığı 1.130 MWh ve 599 MW, ortalamada iki saatin biraz altına denk geliyor. 2026 Modernizasyon Fonu çağrısı ise en az iki saat, yani MWh ile MW arasında 2:1 oran şart koşuyor.

Teklif ve finansal modellerde iki terim daha öne çıkar:

  • Döngü verimliliği (round-trip): şarj ile deşarj arasında enerjinin bir kısmı kaybolur; lityum iyonda kayıp döngü başına yaklaşık %10-15.
  • Kapasite kaybı (degradasyon): kapasite döngü sayısı ve yaşla birlikte azalır. Bu yüzden tedarik sözleşmeleri garanti edilen bir döngü bütçesi belirler ve çoğu zaman sözleşmedeki MWh’yi korumak için sonradan modül eklenmesini (augmentasyon) öngörür.

Lityum iyon mu, sodyum iyon mu?

Romanya piyasasına lityum iyon hâkim; sabit depolamada genellikle lityum demir fosfat (LFP) türü kullanılıyor.

Sodyum iyon, büyük ölçekte ilk ciddi alternatif. Renalfa Power Clusters, Nisan 2026’da Arad ilinde lityum iyon ve sodyum iyon bataryaları güneş santraliyle birleştiren 3,6 GWh’lik bir küme planını açıkladı; bu, AB’de planlanan en büyük ticari sodyum iyon uygulaması (analizimiz). Sodyum iyon hücreler soğukta kapasitelerini daha iyi koruyor (eksi 20°C’de %85-90, tipik lityum iyonda %60-70) ve lityum, kobalt ya da nikel gerektirmiyor. Buna karşılık enerji yoğunlukları daha düşük ve sahadaki geçmişleri daha kısa; Renalfa’nın iki kimyayı birlikte kullanmasının nedeni de bu.

Bataryalar saatlik ihtiyaca çözüm sunar, günlük ihtiyaca değil. Gece boyunca esneklik için Romanya pompaj depolamalı hidroelektriğe bakıyor: Hidroelectrica, Ocak 2026’da 1.000 MW’lık Tarnița-Lăpuștești santralini geliştirmek üzere EDF ile ortak girişim kurulmasını onayladı, ancak yatırım kararı henüz alınmadı.

Bağımsız, aynı sahada ve hibrit depolama

Bağımsız (standalone) bir bataryanın kendi şebeke bağlantısı ve sayacı vardır, kendi hesabına ticaret yapar. 2026 Modernizasyon Fonu çağrısının başvuru kılavuzu tanımı net biçimde yapıyor: projeye özel teknik bağlantı onayı (ATR), gerilim seviyesi ne olursa olsun şebekeye kendi bağlantısı, ayrı sayaç, bir üretim ya da tüketim tesisiyle entegre olmaması ve bir üreticiye ya da tüketiciye doğrudan hat bulunmaması.

Aynı sahadaki (co-located) batarya, bir güneş ya da rüzgâr santraliyle sahayı ve genellikle şebeke bağlantısını paylaşır. Güneş üretimini akşama kaydırır, üretim kısıntısını azaltır ve santralin yakalama fiyatını, yani piyasada fiilen elde ettiği ortalama fiyatı yükseltir. EBRD’nin 2026’da 342 MW güneş ve 300 MWh bataryadan oluşan bir projeye verdiği 120 milyon euroluk kredi, bankaların bu modeli finanse ettiğini gösteriyor. Hibrit santral ise tek bir ünite olarak tasarlanır ve işletilir: Enery’nin Giurgiu ilindeki Ogrezeni projesi 534 MW AC güneş kapasitesini 1 GWh’yi aşan depolamayla birleştiriyor.

Aynı sahadaki her projeyi etkileyen bir kural var: fark sözleşmesi (CfD) programı üretim için tasarlandı ve depolamayı ödüllendirmiyor. Bataryadan geçen enerji CfD uzlaştırmasının dışında kalıyor; bu yüzden geliştiriciler bataryayı ayrı sayaçla ölçüp ona ayrı bir gelir modeli kuruyor. Ayrıntıları CfD ve depolama analizimizde anlattık.

BESS Romanya’da nasıl para kazanır?

Bir batarya çoğu zaman aynı gün içinde birkaç piyasadan gelir elde eder; gelir kalemlerinin bileşimi de devreye giren batarya sayısı arttıkça değişir.

Dengeleme ve yan hizmetler

Transelectrica şebeke frekansını dengede tutan rezervleri satın alıyor: en hızlısı olan frekans kontrol rezervi (FCR) ile otomatik ve manuel frekans yenileme rezervleri (aFRR ve mFRR). Bir bataryanın bu hizmetleri sunabilmesi için önce Transelectrica’nın teknik yeterlilik sürecinden geçmesi gerekiyor. DNV’ye göre 2025’te FCR fiyatı MW başına saatte yaklaşık 70 euro, aFRR fiyatı ise her iki yönde MW başına saatte 9 euro civarındaydı; ancak talep sığ: FCR için yaklaşık 80-130 MW, aFRR için 165-200 MW. Kurulu batarya gücü 1 Ağustos 2026 itibarıyla 989 MW’a ulaştığı için bu hacimler hızla doluyor; DNV de FCR ve aFRR fiyatları üzerindeki baskıyı başlıca risklerden biri olarak görüyor.

Gün öncesi ve gün içi arbitraj, negatif fiyatlar

Arbitraj, elektrik ucuzken şarj edip pahalıyken deşarj etmek demek; bu işlem OPCOM’un gün öncesi piyasasında (PZU) ve gün içi piyasasında yapılıyor. Romanya’da günlük fiyat eğrisi alışılmadık derecede dik: DNV, 2025’te gün öncesi ortalama fiyatı 110 euro/MWh, günlük azami fiyat farkını ise 168 euro/MWh olarak ölçtü. 2026’daki bir işlem gününde fiyat öğleden sonra 1 euro/MWh’ye düştü, akşam ise 199,10 euro/MWh’ye çıktı.

Öğle saatlerindeki güneş üretimi bazı saatleri sıfırın altına itiyor. Ticari güneş üretimi Mart 2026’da 2.048 MW ile rekor kırdıktan sonra gün öncesi piyasası 2026’nın ilk negatif fiyatlı aralıklarını kaydetti. Bir batarya için negatif fiyatlı saat, şarj olurken para almak anlamına geliyor (negatif fiyatlar analizimiz). DNV, toptan ticaret ve yan hizmetler birlikte ele alındığında iki saatlik bir bataryanın 2025 gelirini yılda kW başına yaklaşık 120-180 euro, merkezî tahminle 140 euro civarında hesapladı.

Optimizasyon anlaşmaları ve şebeke tarifeleri

Birçok batarya sahibi, varlığı gün öncesi, gün içi ve dengeleme piyasalarında teklif eden bir enerji ticaret şirketi ya da toplayıcıyla (agregatör) optimizasyon anlaşması imzalıyor; kredi verenler de artık böyle bir anlaşma bekliyor. EBRD’nin Haziran 2026’da açıkladığı, Scornicești için 44 milyon euroya kadar finansman, GEN-I ile yapılan optimizasyon anlaşması kapsamında ağırlıklı olarak piyasa gelirlerine dayanıyor; kredinin 29 milyon eurosu InvestEU ilk zarar garantisiyle destekleniyor (işlemin yapısı).

Diğer engel şebeke tarifeleriydi. ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu), 10 Temmuz 2025’te yürürlüğe giren 56/2025 sayılı kararıyla şebekeden çekilip depolanan ve yeniden şebekeye verilen elektriği, depolamaya özel bir tarife sistemi belirleyene kadar iletim çekiş tarifesinden, sistem hizmetleri tarifesinden ve dağıtım tarifelerinden muaf tuttu.

Romanya’da batarya depolama piyasası: son durum

Transelectrica verilerine göre 1 Ağustos 2026’da kurulu batarya kapasitesi 1.975 MWh ve 989 MW’tı; 1 Ocak-21 Ağustos 2026 döneminde 663 MW depolama şebekeye bağlandı. İşletmeci Aralık 2026’ya kadar yaklaşık 1.000 MW ek depolama bekliyor, ANRE ise 143 projede 9.147 MW’lık bir proje havuzu sayıyor. Transelectrica, planlanan yenilenebilir kapasitenin entegrasyonu için 2030’a kadar 10-20 GWh depolama gerektiğini öngörüyor. Bu rakamları tarih ve kaynaklarıyla batarya depolama piyasa sayfamızda takip ediyoruz.

Analizlerimizde ele aldığımız projelerden bazıları:

Proje (sahibi) İl Güç / enerji Tür Durum
Florești (Nova Power & Gas) Cluj 201 MW / 402 MWh Bağımsız Aralık 2025’ten beri işletmede
Gura Ialomiței (Aukera) Ialomița 150 MW / 300 MWh, 250 MW / 500 MWh’lik projenin ilk etabı Bağımsız İlk etap Haziran 2026’da tamamlandı
Scornicești (R.Power, Eiffel) Olt 127 MW / 254 MWh Bağımsız EBRD finansmanı, Haziran 2026
Iaz (Energy Capital Group, GÜRİŞ) Caraș-Severin 98,6 MW / 196,4 MWh Bağımsız Mayıs 2026’da tamamlandı
Iași yakını (Premier Energy) Iași 200 MW / 400 MWh Bağımsız Mayıs 2026’dan beri inşaat hâlinde
Ogrezeni (Enery) Giurgiu 534 MW AC güneş, 1 GWh’yi aşan depolama Hibrit Finansman Mart 2026’da tamamlandı
Arad kümesi (Renalfa) Arad 400 MW / 800 MWh artı 365 MWp güneş, planlanan 3,6 GWh Hibrit, iki kimya Ticari işletme hedefi 2027

2026 Modernizasyon Fonu çağrısı: bağımsız bataryalar

Enerji Bakanlığı’nın Modernizasyon Fonu’ndan finanse edilen 150 milyon euroluk çağrısı, MySMIS platformu üzerinden 1 Eylül-30 Ekim 2026 arasında başvuru kabul ediyor. Başvuru kılavuzunun temel koşulları:

  • Hedef: en az 2.174 MWh yeni kapasite; bu, 150 milyon euronun üst sınırdan karşılayabileceği miktara yakın.
  • Destek: kurulu MWh başına en fazla 69.000 euro ve uygun maliyetlerin %100’üne kadar; kaç proje sunulursa sunulsun şirket başına üst sınır 15 milyon euro.
  • Sıralama: MWh başına talep edilen en düşük devlet desteğine göre; hibe fiilen ters ihaleye dönüşüyor.
  • Başvuru sahipleri: yeni kurulanlar dahil her ölçekten şirket (yeni şirketlerde en az 100.000 ley ödenmiş sermaye); esas sözleşmede CAEN 35 bölümündeki faaliyetlerin yer alması gerekiyor, ortaklık hâlinde başvuru kabul edilmiyor.
  • Teknik koşullar: tesis başına en az 1 MW ve en az iki saatlik depolama süresi; ATR’nin ilk ödeme talebine kadar alınmış olması gerekiyor.
  • Süre: finansman sözleşmesinin imzalanmasından itibaren en geç 48 ay içinde işletmeye alma; bu, bağlantı belgesiyle kanıtlanıyor.

Geçici sıralamanın Kasım 2026’da açıklanması bekleniyor. İşin zor kısmı teklifin boyutlandırılması: daha düşük destek talebi projeyi sıralamada yukarı taşıyor, ancak maliyetin daha büyük bölümünü öz kaynağa ve krediye bırakıyor. Bu dengeyi çağrı analizimizde ele aldık.

Yatırımcılar için BESS kontrol listesi

  1. Önce şebeke konumu. ATR’yi, bağlantı noktasını ve bölgedeki şebeke sıkışıklığını kontrol edin; ANRE’nin 15/2026 sayılı kararına göre kapasite tahsisi MW başına 20.000 euro teminat gerektiriyor (şebeke bağlantısı sayfamız).
  2. Süreyi gelir yapısına göre seçin. MW, MWh ve günlük döngü sayısına birlikte karar verin; hibe alacaksanız 2:1 oranını sağlayın.
  3. Gelir daralmasını modelleyin. Dengeleme gelirlerini 9 GW’ı aşan proje havuzuna karşı stres testine sokun; 2025 FCR fiyatları temel senaryo olamaz.
  4. Piyasaya erişimi güvenceye alın. Optimizasyon anlaşmasını (ücretler, gelir paylaşımı, varsa taban fiyat) finansal kapanıştan önce netleştirin.
  5. Garantileri dispeç stratejisiyle uyumlu hâle getirin. Hücre garantisini, döngü bütçesini, augmentasyon planını ve EMS mantığını birlikte ele alın.
  6. CfD sınırını çizin. CfD’li bir santralin yanında bataryayı ayrı sayaçla ölçün ve depolanan enerjiyi CfD uzlaştırmasının dışında tutun.
  7. Kur riskini fiyatlayın. Gelirler ley cinsinden, ekipman ve borcun büyük kısmı ise euro cinsinden; DNV de bu riske dikkat çekiyor.
  8. Entegrasyon ile işletme ve bakımda tek sorumlu. PCS, EMS ve SCADA arasındaki arayüzün sorumluluğunu tek bir yükleniciye verin ve kullanılabilirliği tüm saha için tanımlayın.

Momentum Energy’nin Görüşü

Bataryalar Romanya elektrik piyasasının en hızlı değişen alanı; filo büyüdükçe ve dengeleme fiyatları düştükçe iyi projelerle zayıf projeler arasındaki fark açılacak. Bize göre belirleyici kararlar ekipman alımından önce veriliyor: şebeke düğümü, depolama süresi, optimizasyon ortağı ve garanti koşulları. Hibe başlangıç koşullarını iyileştirir, ancak yanlış yerdeki bir projeyi kurtarmaz.

ANRE’nin E1 (projelendirme), E2 (uygulama) ve A3 (test) sertifikasyonlarına sahibiz ve yatırımcılara proje bulma ve geliştirmeden EPC’ye, işletme ve bakıma kadar destek veriyoruz. Her batarya iş planını 2025 fiyatlarına göre değil, gelir daralmasından sonra kalan gelire göre değerlendiriyoruz. Nasıl çalıştığımızı hizmetler sayfamızda bulabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

BESS nedir?

Batarya enerji depolama sistemi: konteynerlere yerleştirilen batarya hücreleri, doğru akımı alternatif akıma ve tersine çeviren bir güç dönüştürme sistemi, şebeke bağlantısını sağlayan trafolar ve ne zaman şarj ve deşarj edileceğine karar veren bir enerji yönetim sistemi. Elektriği bir anda alır, daha sonra şebekeye geri verir.

Bataryada MW ile MWh arasındaki fark nedir?

MW güçtür, yani bataryanın ne kadar hızlı şarj veya deşarj olabildiğini gösterir. MWh ise depolayabildiği enerjidir. MWh’nin MW’a bölünmesi süreyi verir: 127 MW / 254 MWh’lik bir batarya tam gücünü iki saat boyunca verebilir.

Bataryalar Romanya’da nasıl para kazanıyor?

Transelectrica’nın satın aldığı dengeleme ve yan hizmetlerden (FCR, aFRR ve mFRR), gün öncesi ve gün içi piyasalarındaki arbitrajdan ve bataryayı bu piyasalarda işleten enerji ticaret şirketleriyle yapılan optimizasyon anlaşmalarından. Aynı sahadaki bir batarya, güneş santralinin ürettiği elektriğin değerini de artırıyor.

Romanya’nın ne kadar batarya depolama kapasitesi var?

Transelectrica Nisan 2026’da 599 MW güçte 1.130 MWh, 1 Ağustos 2026’da ise 989 MW güçte 1.975 MWh saydı. 1 Ocak-21 Ağustos 2026 döneminde şebekeye 663 MW yeni depolama bağlandı.

Romanya’da batarya depolama için hibe var mı?

Enerji Bakanlığı’nın Modernizasyon Fonu’ndan finanse edilen ve bağımsız bataryalara yönelik 150 milyon euroluk çağrısı, 1 Eylül-30 Ekim 2026 arasında başvuru kabul ediyor. Destek MWh başına 69.000 euro ve şirket başına 15 milyon euro ile sınırlı; projelerin en az 1 MW güçte ve iki saat süreli olması gerekiyor, sıralama ise MWh başına talep edilen en düşük desteğe göre yapılıyor.

Ev tipi batarya da BESS sayılır mı?

Benzer teknolojiyi kullanır ama farklı bir piyasaya aittir: ev bataryası çatıdaki panellerin ürettiği elektriği konutun kendi tüketimi için depolar, bu rehberdeki sistemler ise elektrik piyasalarında işlem yapan büyük ölçekli veya ticari varlıklardır. Mayıs 2026 sonunda Romanya’da 114.780 prosümerin bataryası vardı.

bessmodernisation fundnegative pricesgrid connectionhybridelectricity prices

Kaynaklar ve referanslar

Bu yazıda atıf yapılan kurumlar ve belgeler.

  1. DNV: Why Romania is emerging as a prime battery storage market in Europe (16 February 2026)
  2. EBRD: EBRD backs large-scale battery storage project in Romania (4 June 2026)
  3. ANRE Order 56/2025 on exempting stored electricity from regulated network tariffs (Monitorul Oficial 649/10.07.2025)
  4. Ministry of Energy: applicant guide for standalone battery storage, annex to Order 915/14.08.2026 (copy published by StartupCafe)
  5. Economica.net: Transelectrica storage data for 1 August 2026 and the largest batteries in Romania (4 August 2026)
  6. ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu)
  7. Transelectrica (iletim sistemi işletmecisi)
  8. OPCOM (Romanya enerji borsası)
  9. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)
  10. Hidroelectrica
Akya Karahan

Yazar, Momentum Energy piyasa analizleri

Akya Karahan, Momentum Energy'nin Romanya'daki güneş, rüzgâr, depolama, şebeke ve mevzuat gelişmelerine dair piyasa analizlerini İngilizce ve Romence yazıyor ve yayımlanan yazıların çoğunu imzalıyor.

Romanya’daki yatırım fırsatlarını birlikte değerlendirelim