Sisteme de stocare a energiei în baterii (BESS): ce sunt, cum funcționează și cum aduc venituri
Ce este un BESS, cum funcționează bateriile de stocare a energiei electrice (MW, MWh, durată) și din ce câștigă în România: echilibrare, arbitraj, granturi.

- Un sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) reunește celulele de baterii, sistemul de conversie a puterii, transformatorul și sistemul de management al energiei. Puterea (MW) arată cât de repede se încarcă sau se descarcă bateria, iar energia (MWh), pentru cât timp.
- În România, bateriile la scară mare câștigă din serviciile de echilibrare și de sistem cumpărate de Transelectrica și din arbitrajul dintre solarul ieftin de la prânz și vârful de seară, adesea printr-un contract de optimizare cu un trader.
- DNV a estimat veniturile din 2025 ale unei baterii de două ore din România la circa 120-180 EUR/kW pe an, dar avertizează că prețurile FCR și aFRR pot ajunge sub presiune pe măsură ce se racordează tot mai multe baterii.
- Datele Transelectrica arătau 1.975 MWh (989 MW) de stocare în baterii în România la 1 august 2026, față de 1.130 MWh (599 MW) în aprilie 2026.
- Apelul de 150 de milioane de euro din Fondul pentru Modernizare pentru baterii standalone (1 septembrie-30 octombrie 2026) plafonează ajutorul la 69.000 EUR/MWh și 15 milioane de euro per companie; schema CfD nu recompensează stocarea.
Un sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) înmagazinează energie electrică în celule de baterii și o livrează înapoi în rețea atunci când valorează mai mult. În România, bateriile la scară mare și cele comerciale câștigă din serviciile de echilibrare cumpărate de Transelectrica, operatorul de transport și de sistem, și din diferența dintre energia solară ieftină de la prânz și vârful de consum de seară. Ghidul explică cum funcționează un BESS, cum se dimensionează, din ce câștigă și ce trebuie verificat înainte de investiție.
Ce este un sistem de stocare a energiei în baterii (BESS)
Un BESS se încarcă atunci când energia este abundentă și ieftină, o păstrează câteva ore și o descarcă când sistemul are nevoie de ea. Nu produce nimic: valoarea lui vine din momentul livrării și din viteză, fiindcă trece de la încărcare la descărcare în câteva secunde. Operatorii de rețea folosesc această viteză pentru stabilitatea frecvenței, iar traderii, ca să cumpere ieftin și să vândă scump în aceeași zi.
Ghidul tratează sistemele la scară mare și comerciale: baterii independente racordate la rețea, baterii lângă parcuri solare și eoliene și unități mari pe platforme industriale. Bateriile casnice folosesc celule asemănătoare, dar formează o piață separată; la finalul lui mai 2026, 114.780 de prosumatori, o treime din total, aveau baterii de stocare.
Componentele principale: celule, PCS, transformator și EMS
Un BESS la scară mare are patru blocuri principale:
- Celulele, modulele și rack-urile de baterii, în containere cu răcire și protecție la incendiu; sistemul de management al bateriei (BMS) urmărește tensiunea, temperatura și încărcarea fiecărei celule.
- Sistemul de conversie a puterii (PCS), invertoarele care transformă curentul continuu al bateriei în curent alternativ și invers.
- Transformatoarele și stația electrică, care ridică tensiunea la nivelul punctului de racordare: medie tensiune pentru sistemele mici, 110 kV sau peste pentru cele mari.
- Sistemul de management al energiei (EMS) și SCADA, software-ul care decide când se încarcă bateria, când se descarcă și pe ce piață vinde; tot el primește semnalele de dispecerizare.
La Iaz, în județul Caraș-Severin, sistemul de 98,6 MW / 196,4 MWh construit de EPC-ul românesc Simtel pentru o companie a grupului GÜRİŞ are 44 de containere cu baterii litiu-ion, 528 de invertoare, 11 posturi de transformare, o stație dedicată de 110 kV și un EMS.
MW și MWh: putere, capacitate și durată
Orice baterie se descrie prin două cifre: puterea, în megawați (MW), arată cât de repede se încarcă sau se descarcă, iar capacitatea, în megawați-oră (MWh), câtă energie înmagazinează. Raportul dintre ele dă durata: bateria de 127 MW / 254 MWh de la Scornicești, în județul Olt, livrează puterea maximă timp de două ore.
Durata hotărăște ce poate vinde bateria: sistemele scurte se potrivesc serviciilor de frecvență și vârfului de seară, cele lungi prind mai mult din diferența zilnică de preț, dar costă mai mult pe MW. Parcul din România este scurt: cei 1.130 MWh și 599 MW numărați de Transelectrica în aprilie 2026 înseamnă, în medie, puțin sub două ore. Apelul din 2026 al Fondului pentru Modernizare cere cel puțin două ore, adică un raport de 2:1 între MWh și MW.
În orice ofertă și model financiar mai contează doi termeni:
- Randamentul ciclului complet: o parte din energie se pierde între încărcare și descărcare; la litiu-ion, pierderea este de circa 10-15% pe ciclu.
- Degradarea: capacitatea scade cu ciclurile și cu vârsta, de aceea contractele de furnizare stabilesc un buget garantat de cicluri și adesea o augmentare, adică module adăugate ulterior pentru a păstra MWh contractați.
Baterii litiu-ion sau sodiu-ion
Tehnologia litiu-ion domină piața din România, iar varianta litiu-fier-fosfat (LFP) este cea folosită în general pentru stocarea staționară.
Sodiu-ionul este prima alternativă credibilă la scară mare. În aprilie 2026, Renalfa Power Clusters a anunțat în județul Arad un cluster de 3,6 GWh care combină litiu-ion și sodiu-ion cu un parc solar, cea mai mare instalare comercială sodiu-ion planificată în UE (analiza noastră). Celulele sodiu-ion își păstrează mai bine capacitatea la frig (85-90% la minus 20°C, față de 60-70% la litiu-ion obișnuit) și nu au nevoie de litiu, cobalt sau nichel, dar au o densitate energetică mai mică și un istoric mai scurt, motiv pentru care Renalfa combină cele două chimii.
Bateriile acoperă ore, nu zile. Pentru flexibilitatea de peste noapte, România se uită la acumularea prin pompare: în ianuarie 2026, Hidroelectrica a aprobat un joint venture cu EDF pentru centrala Tarnița-Lăpuștești, de 1.000 MW, fără o decizie de investiție deocamdată.
Baterii standalone, colocate și hibride
O baterie independentă (standalone) are racord și contor proprii și tranzacționează pe cont propriu. Ghidul apelului din 2026 o definește precis: aviz tehnic de racordare (ATR) dedicat, racord propriu la rețea la orice nivel de tensiune, contorizare dedicată, fără integrare cu un loc de producere sau de consum și fără linie directă către un producător sau consumator.
O baterie colocată împarte amplasamentul, și de regulă racordul, cu un parc solar sau eolian. Mută producția solară spre seară, reduce limitarea producției (curtailment) și ridică prețul capturat, adică prețul mediu obținut efectiv de centrală. Împrumutul BERD de 120 de milioane de euro din 2026 pentru un proiect de 342 MW solar și 300 MWh în baterii arată că finanțatorii acceptă modelul. O centrală hibridă este proiectată și dispecerizată ca o singură unitate, precum proiectul Enery de la Ogrezeni, în județul Giurgiu, care combină 534 MW AC solar cu peste 1 GWh de stocare.
O regulă contează pentru orice proiect colocat: schema de contracte pentru diferență (CfD) a fost gândită pentru producție și nu recompensează stocarea. Energia care trece prin baterie iese din decontarea CfD, așa că bateria se contorizează separat și primește un model propriu de venituri, cum am arătat în analiza noastră despre CfD și stocare.
Cum aduc venituri bateriile de stocare a energiei electrice în România
O baterie câștigă de pe mai multe piețe, adesea în aceeași zi, iar structura veniturilor se schimbă pe măsură ce intră în funcțiune alte baterii.
Servicii de echilibrare și servicii de sistem
Transelectrica achiziționează rezervele care mențin stabilă frecvența rețelei: rezerva de stabilizare a frecvenței (FCR), cea mai rapidă, și rezervele de restabilire a frecvenței cu activare automată și manuală (aFRR și mFRR). Pentru a le oferi, bateria trebuie să obțină mai întâi calificarea tehnică de la Transelectrica. Potrivit DNV, în 2025 prețurile au fost de circa 70 EUR/MW pe oră pentru FCR și de aproape 9 EUR/MW pe oră pentru aFRR, pe fiecare sens, însă cererea este mică: aproximativ 80-130 MW pentru FCR și 165-200 MW pentru aFRR. Cu 989 MW de baterii instalate la 1 august 2026, aceste volume se ocupă rapid, iar DNV vede în presiunea asupra prețurilor FCR și aFRR un risc principal.
Arbitraj pe PZU și pe piața intrazilnică, inclusiv la prețuri negative
Arbitrajul înseamnă încărcare când energia e ieftină și descărcare când e scumpă, pe piața pentru ziua următoare (PZU) a OPCOM și pe piața intrazilnică. Curba zilnică a prețurilor din România este neobișnuit de abruptă: DNV a calculat un preț mediu PZU de 110 EUR/MWh în 2025 și o diferență zilnică maximă de 168 EUR/MWh. Într-o zi de tranzacționare din 2026, prețul a coborât la 1 EUR/MWh după-amiaza și a urcat la 199,10 EUR/MWh seara.
Solarul de la prânz împinge deja unele ore sub zero. După ce producția solară comercială a atins recordul de 2.048 MW în martie 2026, PZU a înregistrat primele intervale cu prețuri negative din 2026. Pentru o baterie, o oră cu preț negativ înseamnă că este plătită să se încarce (analiza noastră despre prețurile negative). Cu tranzacțiile angro și serviciile de sistem la un loc, DNV a estimat veniturile din 2025 ale unei baterii de două ore la circa 120-180 EUR/kW pe an, cu o valoare centrală de aproximativ 140 EUR/kW.
Contracte de optimizare și tarife de rețea
Mulți proprietari semnează un contract de optimizare cu un trader sau un agregator care ofertează bateria pe piețele PZU, intrazilnică și de echilibrare, iar finanțatorii se așteaptă acum la un astfel de contract. Finanțarea BERD de până la 44 de milioane de euro pentru Scornicești, anunțată în iunie 2026, se bazează pe venituri preponderent din piață, printr-un contract de optimizare cu GEN-I, iar 29 de milioane de euro sunt acoperite de o garanție InvestEU de tip first-loss (cum funcționează tranzacția).
Tarifele de rețea erau cealaltă barieră. Prin Ordinul 56/2025 al ANRE (Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei), în vigoare din 10 iulie 2025, energia electrică extrasă din rețea, stocată și reintrodusă este scutită de tariful de extragere din rețeaua de transport, de tariful pentru serviciile de sistem și de tarifele de distribuție, până când ANRE stabilește un sistem de tarifare dedicat stocării.
Stocarea energiei în România: unde se află piața
Datele Transelectrica arătau 1.975 MWh și 989 MW la 1 august 2026, iar între 1 ianuarie și 21 august 2026 au fost racordați 663 MW de stocare. Operatorul estimează încă circa 1.000 MW până în decembrie 2026, ANRE numără un portofoliu de 9.147 MW în 143 de proiecte, iar Transelectrica apreciază că integrarea regenerabilelor planificate cere 10-20 GWh de stocare până în 2030. Pagina noastră despre stocarea energiei în baterii urmărește aceste cifre, cu date și surse.
Proiecte prezentate în analizele noastre:
| Proiect (proprietar) | Județ | Putere / energie | Tip | Stadiu |
|---|---|---|---|---|
| Florești (Nova Power & Gas) | Cluj | 201 MW / 402 MWh | Standalone | În funcțiune din decembrie 2025 |
| Gura Ialomiței (Aukera) | Ialomița | 150 MW / 300 MWh, prima etapă din 250 MW / 500 MWh | Standalone | Prima etapă finalizată în iunie 2026 |
| Scornicești (R.Power, Eiffel) | Olt | 127 MW / 254 MWh | Standalone | Finanțare BERD, iunie 2026 |
| Iaz (Energy Capital Group, GÜRİŞ) | Caraș-Severin | 98,6 MW / 196,4 MWh | Standalone | Finalizat în mai 2026 |
| Lângă Iași (Premier Energy) | Iași | 200 MW / 400 MWh | Standalone | În construcție din mai 2026 |
| Ogrezeni (Enery) | Giurgiu | 534 MW AC solar, peste 1 GWh stocare | Hibrid | Finanțare închisă în martie 2026 |
| Clusterul Arad (Renalfa) | Arad | 400 MW / 800 MWh plus 365 MWp solar, 3,6 GWh planificați | Hibrid, două chimii | Lansare vizată în 2027 |
Apelul din Fondul pentru Modernizare pentru baterii standalone (2026)
Apelul Ministerului Energiei, de 150 de milioane de euro, finanțat din Fondul pentru Modernizare, primește cereri în platforma MySMIS între 1 septembrie și 30 octombrie 2026. Condițiile principale din ghidul solicitantului:
- Țintă: cel puțin 2.174 MWh noi, aproximativ cât acoperă 150 de milioane de euro la plafon.
- Ajutor: până la 69.000 EUR/MWh instalat și până la 100% din costurile eligibile, cu plafon de 15 milioane de euro per întreprindere, oricâte proiecte ar depune.
- Clasament: după cel mai mic ajutor de stat solicitat pe MWh, ceea ce transformă grantul într-o licitație inversă.
- Solicitanți: companii de orice dimensiune, inclusiv nou-înființate cu capital vărsat de minimum 100.000 de lei, cu activități din diviziunea CAEN 35; fără parteneriate.
- Condiții tehnice: cel puțin 1 MW pe instalație și cel puțin două ore de stocare; ATR-ul trebuie obținut până la prima cerere de plată.
- Termen: punerea în funcțiune în cel mult 48 de luni de la semnarea contractului de finanțare, dovedită prin certificatul de racordare.
Clasamentul provizoriu este așteptat în noiembrie 2026. Dificilă este dimensionarea ofertei: un ajutor mai mic urcă proiectul în clasament, dar lasă mai mult din cost pe seama capitalului propriu și a creditării, cum am arătat în analiza noastră despre apel.
Lista de verificare pentru investitori într-un proiect BESS
- Întâi poziția în rețea. Verificați ATR-ul, punctul de racordare și congestiile locale; alocarea capacității cere o garanție de 20.000 EUR/MW conform Ordinului ANRE 15/2026 (detalii despre racordarea la rețea).
- Durata, aleasă după structura veniturilor. Stabiliți împreună MW, MWh și ciclurile pe zi și respectați raportul de 2:1 dacă cereți un grant.
- Modelați comprimarea veniturilor. Testați veniturile din echilibrare față de un portofoliu de peste 9 GW; prețurile FCR din 2025 nu sunt un scenariu de bază.
- Asigurați accesul la piață. Negociați contractul de optimizare (comisioane, împărțirea veniturilor, eventual un prag minim) înainte de închiderea finanțării.
- Garanții aliniate cu dispecerizarea. Corelați garanția celulelor, bugetul de cicluri, planul de augmentare și logica EMS.
- Perimetrul CfD. Lângă o centrală cu CfD, contorizați bateria separat și țineți energia stocată în afara decontării CfD.
- Riscul valutar. Veniturile sunt în lei, iar majoritatea echipamentelor și a datoriei în euro, risc semnalat și de DNV.
- Un singur responsabil pentru integrare și O&M. Un singur contractor răspunde de interfața dintre PCS, EMS și SCADA, iar disponibilitatea se definește pentru tot amplasamentul.
Perspectiva Momentum Energy
Bateriile sunt segmentul cu cea mai rapidă evoluție din piața românească de energie, iar diferența dintre proiectele bune și cele slabe se va adânci odată cu creșterea parcului și scăderea prețurilor de echilibrare. În opinia noastră, deciziile importante se iau înainte de achiziție: nodul de rețea, durata, partenerul de optimizare și condițiile de garanție. Un grant ajută la intrare, dar nu repară un proiect amplasat greșit.
Deținem certificările ANRE E1 (proiectare), E2 (execuție) și A3 (încercări) și însoțim investitorii de la identificarea și dezvoltarea proiectelor până la EPC și O&M. Judecăm fiecare plan de afaceri al unei baterii după veniturile rămase după comprimare, nu după prețurile din 2025. Modul în care lucrăm este descris pe pagina de servicii.
Întrebări frecvente
Ce este un BESS?
Un sistem de stocare a energiei în baterii: celule de baterii montate în containere, un sistem de conversie a puterii care transformă curentul continuu în curent alternativ și invers, transformatoare pentru racordarea la rețea și un sistem de management al energiei care decide când se încarcă și când se descarcă. Absoarbe energie într-un moment și o livrează mai târziu.
Care este diferența dintre MW și MWh la o baterie?
MW reprezintă puterea, adică viteza cu care bateria se încarcă sau se descarcă. MWh reprezintă energia pe care o poate stoca. Raportul dintre ele dă durata: o baterie de 127 MW / 254 MWh livrează puterea maximă timp de două ore.
Cum câștigă bani bateriile de stocare a energiei în România?
Din serviciile de echilibrare și de sistem achiziționate de Transelectrica (FCR, aFRR și mFRR), din arbitraj pe piața pentru ziua următoare și pe piața intrazilnică și prin contracte de optimizare cu traderi care operează bateria pe toate aceste piețe. O baterie colocată crește și valoarea producției unui parc solar.
Câtă stocare în baterii are România?
Transelectrica număra 1.130 MWh și 599 MW în aprilie 2026, respectiv 1.975 MWh și 989 MW la 1 august 2026. Între 1 ianuarie și 21 august 2026 au fost racordați la rețea 663 MW de stocare nouă.
Există fonduri pentru baterii de stocare a energiei în România?
Apelul de 150 de milioane de euro al Ministerului Energiei, din Fondul pentru Modernizare, pentru baterii standalone primește cereri între 1 septembrie și 30 octombrie 2026. Ajutorul este plafonat la 69.000 EUR/MWh și 15 milioane de euro per companie, proiectele au nevoie de cel puțin 1 MW și două ore de stocare, iar clasamentul se face după cel mai mic ajutor cerut pe MWh.
Bateria de acasă este tot un BESS?
Folosește o tehnologie asemănătoare, dar aparține altei piețe: o baterie casnică stochează energia produsă pe acoperiș pentru consumul propriu al locuinței, în timp ce sistemele din acest ghid sunt active la scară mare sau comerciale care tranzacționează pe piețele de energie. La finalul lui mai 2026, 114.780 de prosumatori din România aveau o baterie.
Surse și referințe
Organizații și documente citate în acest articol.
- DNV: Why Romania is emerging as a prime battery storage market in Europe (16 February 2026)
- EBRD: EBRD backs large-scale battery storage project in Romania (4 June 2026)
- ANRE Order 56/2025 on exempting stored electricity from regulated network tariffs (Monitorul Oficial 649/10.07.2025)
- Ministry of Energy: applicant guide for standalone battery storage, annex to Order 915/14.08.2026 (copy published by StartupCafe)
- Economica.net: Transelectrica storage data for 1 August 2026 and the largest batteries in Romania (4 August 2026)
- ANRE (Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei)
- Transelectrica (operatorul de transport și sistem)
- Ministerul Energiei
- OPCOM (operatorul pieței de energie)
- Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD)
- Hidroelectrica
- Fondul pentru Modernizare (Comisia Europeană, Politici climatice)


