220 MW güneş, 110 MW depolama: Eurowind’in en büyük projesi Romanya’da 2027 inşaatlarının yönünü gösteriyor
Eurowind’in Vișina’daki 220 MW güneş ve 110 MW depolamalı hibrit projesi, Romanya’da 2027 inşaatlarının yönünü ve yeni darboğazları gösteriyor.

Romanya’da 2027’de güneş ve depolama: Eurowind’in Vișina’daki hibrit projesi, EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) yüklenicilerine, batarya entegratörlerine, kredi verenlere ve yatırımcılara yeni inşaat döngüsü hakkında ne anlatıyor?
Eurowind Energy, Haziran 2025’te Dâmbovița iline bağlı Vișina’da 220 MW’lık bir güneş santrali kuracağını açıkladı. Depolama o duyuruda yalnızca bir kenar notuydu: şebeke ihtiyaç duyarsa şirketin ileride ekleyebileceği bir seçenek olarak anılıyordu.
Eylül 2026’ya gelindiğinde aynı proje, 220 MW güneş ve 110 MW batarya depolama kapasitesiyle inşaata hazırlanıyor. Ülke Müdürü Adrian Dobre’ye göre bu, yalnızca Romanya’da değil, dünya genelinde Eurowind grubunun en büyük projesi.
On beş ayda tek bir tasarım değişikliği yapıldı. Asıl dikkat çekmesi gereken de bu değişiklik.
Geçen ay Eurowind’in Romanya’da üç rüzgâr santralinin inşaatına aynı anda başlamasını ele almış ve 2027’nin türbin lojistiğiyle belirlenecek bir yıl olacağını savunmuştuk. Vișina, aynı programın güneş ayağı ve farklı bir darboğaza işaret ediyor. Romanya’da güneş santrali kurmak artık sorun değil: ülke 2025’te yaklaşık 2,2 GW güneş kapasitesi kurdu, Ocak-Ağustos 2026 döneminde de şebekeye 1.331 MW’lık yeni fotovoltaik kapasite bağlandı. 2027’nin zor sorusu panellerin montajından sonra başlıyor: büyük sahaların neredeyse hepsinin yanında bir batarya varken, üretilen elektrik zamana nasıl kaydırılacak, nasıl satılacak ve kesintisiz nasıl kullanılabilir tutulacak?
Rakamlarla proje
- Kapasite: 220 MW güneş ve 110 MW batarya depolama. Depolama süresi, dolayısıyla MWh cinsinden kapasite henüz açıklanmadı.
- Saha: Dâmbovița iline bağlı Vișina’da 354 hektar; 400.000’i aşkın fotovoltaik modül.
- Üretim: Yılda yaklaşık 400 GWh. Eurowind bunu yaklaşık 150.000 hanenin tüketimine denk sayıyor.
- Yatırım: 174,8 milyon euro. Bu rakam, proje yalnızca güneş santrali olarak duyurulduğunda açıklanmıştı.
- Yerel çalışmalar: Halka açık kalacak 7,5 km’lik bir tarımsal erişim yolunun yenilenmesi.
- Takvim: İnşaatın birkaç hafta içinde başlaması, işletmeye geçişin ise 2027’de olması hedefleniyor.
Proje, Eurowind’in Romanya’daki daha geniş portföyünün bir parçası: rüzgâr, güneş ve depolamada işletmede yaklaşık 184 MW, inşaat halinde 138 MW rüzgâr, 2027’ye kadar işletmede yaklaşık 700 MW, daha uzun vadede ise 1 GW hedefi. Eurowind’in Dış İlişkiler ve Stratejiden Sorumlu Global Başkanı Joachim Steenstrup, Romanya’yı Danimarka, Almanya ve Polonya ile birlikte grubun dört ana pazarı arasında sayıyor. Ülke için 2030’a kadar yılda 300-400 milyon euro, toplamda yaklaşık 1 milyar euro ayrılmış durumda.
Projeyi modelleyenler için bir ayrıntı: 174,8 milyon euroluk rakam, batarya eklenmeden önce açıklandı. Bu nedenle hibrit projenin nihai yatırım harcaması olarak değil, alt sınırı olarak okumak daha doğru.
Eurowind bu deneyi daha önce bir kez yaptı
Vișina, Eurowind’in Romanya’daki ilk hibrit projesi değil. Şirket, Alba iline bağlı Teiuș’ta Nisan 2025’te 60 MW’lık bir güneş santralini devreye aldı, ardından santralin yanına 120 MWh’lik lityum demir fosfat (LFP) bir batarya ekledi. Toparlanma ve Dayanıklılık Planı (PNRR) desteğiyle yapılan bu yatırımın tutarı 21 milyon euro. 16,6 milyon euroluk EPC sözleşmesi tasarımı, tedariki, inşaatı, SCADA, DMS ve EMS entegrasyonunu, testleri ve ticari işletme iznini kapsıyordu.
Teiuș bir sonradan ekleme projesiydi: önce güneş santrali kuruldu, depolama sonra geldi. Vișina ise daha ilk kazık çakılmadan hibrit olarak tasarlandı. Bataryayı sonradan eklemekten ilk günden tasarıma dahil etmeye geçiş, izlenmesi gereken eğilim. Çünkü Romanya piyasasının geri kalanı da aynı dönüşümü aynı anda yaşıyor.
Romanya’nın 2027 hibrit proje takvimi
Aynı dönemde devreye girmesi planlanan diğer projelere bakalım.
- Enery, Giurgiu ilinde Ogrezeni projesini inşa ediyor: 534 MW AC (yaklaşık 750 MW DC) güneş, 1 GWh’i aşan depolama, 460 milyon euroyu aşan yatırım ve 2027 yazı için hedeflenen devreye alma.
- Econergy, Brașov ilindeki Părău 2 projesi için altı kredi kuruluşuyla 229 milyon euroluk finansman paketi imzaladı: 342 MWp güneş ve 150 MW depolama. Projenin 125 MW AC’lik kısmı, 49,4 euro/MWh fiyatla 15 yıllık bir fark sözleşmesine (CfD) sahip; ticari işletmeye geçişin 2027 sonunda ya da 2028 başında olması bekleniyor. Hemen yakındaki 76,76 MW ve 150,288 MWh kapasiteli IS Părău depolama tesisi ise Ağustos 2026’da şebekeye bağlandı.
- OMV Petrom ve Complexul Energetic Oltenia, Oltenia bölgesinde toplam yaklaşık 550 MW’lık dört güneş santralini 2027 için inşa ediyor: yaklaşık 800.000 panel, 1.500 civarında kamyon sevkiyatı ve yaklaşık %70’i Modernizasyon Fonu’ndan karşılanan 400 milyon euroyu aşkın yatırım. OMV Petrom eylülde ayrıca Ișalnița güneş santralinde 20 MW / 40 MWh’lik bir batarya için EPC sözleşmesi imzaladı.
- Nofar Energy, Eylül 2026’da Giurgiu ilinde 315 MWp kapasiteyi devreye aldı. Bunların arasında şu anda Romanya’da işletmedeki en büyük güneş santrali olan Iepurești de var. Şirket aynı sahaya 280 MW / 860 MWh’lik bir depolama sistemi kurmayı planlıyor.
Vișina da eklendiğinde, görünür proje listesi yaklaşık 1,9 GW yeni güneş kapasitesine (AC ve DC karışık raporlanmış) ve planlanan ya da inşa halindeki, açıklanmış 1,9 GWh’i aşkın depolamaya ulaşıyor. Üstelik bu toplama, henüz açıklanmayan Vișina ve Părău 2’nin MWh değerleri dahil değil. Yalnızca panel sayısına bakıldığında, Oltenia’daki dört santral ile Vișina’nın toplam ihtiyacı yaklaşık 1,2 milyon modül. Listenin geri kalanını da hesaba kattığımızda, tahminimiz Romanya’daki büyük ölçekli güneş inşaatlarında 2027’de yaklaşık üç milyon modülün taşınıp kurulacağı yönünde.
Şebeke ihalesi de aynı yönü gösteriyor. Transelectrica’nın 30 Ekim 2026’da teklif aşamasına geçecek ilk şebeke bağlantı kapasitesi ihalesine katılan 12 proje ve 491 MW’ın çoğu hibrit ya da depolama projesi. Aralarında entegre depolamalı iki Romgaz güneş santrali ve Iernut’ta 100 MW’lık bağımsız bir batarya bulunuyor. Depolamasız güneş santrali giderek istisnaya dönüşüyor.
Oranlara bakınca tablo daha da netleşiyor. Teiuș’ta 60 MW güneşe bir saatlik 120 MWh depolama eşlik ediyor. Vișina’da 220 MW güneşin yanında 110 MW depolama var. Părău 2, 342 MWp’ye karşı 150 MW depolamayla planlandı. Ogrezeni’de ise 534 MW AC’nin arkasında 1 GWh’i aşan depolama bulunuyor. Romanya’da henüz standart bir hibrit model oluşmadı. Her geliştirici farklı bir gelir kombinasyonuna oynuyor ve 2027’den itibaren bu tercihler aynı piyasada birbirine karşı sınanacak.
Darboğaz nereye kayıyor?
2027’de rüzgârı yollar, vinçler ve kanat taşımacılığı sınırlıyor. Güneşteki kısıt ise daha az göze çarpıyor.
- Güç elektroniği ve yüksek gerilim ekipmanı. Hibrit bir sahada güneş invertörlerinin, batarya güç dönüştürme sistemlerinin, transformatörlerin ve trafo merkezi ekipmanının zamanında gelmesi ve birlikte çalışması gerekiyor. 400.000 modüllü bir sahada enerjilendirme tarihini paneller değil, yüksek gerilim tarafı belirliyor.
- Entegrasyon. Teiuș’ta SCADA, DMS ve EMS entegrasyonu EPC kapsamına açıkça yazılmıştı. Hibrit bir projede bataryanın ne zaman güneş santralinden, ne zaman şebekeden şarj olacağına ve ne zaman satış yapacağına enerji yönetim sistemi karar veriyor. Bu arayüzü kim kontrol ediyorsa, projenin gelirinin önemli bir bölümünü de o kontrol ediyor.
- Şebeke bağlantısı. Transelectrica’nın bekleme listesinde onaylı kapasitesi toplam 91.118 MW olan 1.530 yenilenebilir enerji projesi var. Karşılaştırma için: ülkenin elektrik tüketimi 3 Ağustos 2026’da 7.274 MW ile zirve yaptı.
- Devreye alma. Transelectrica, 2026 sonuna kadar yaklaşık 2.000 MW’lık ek kapasitenin şebekeye bağlanmasını bekliyor; bunun yaklaşık yarısı depolama. Bu tesislerin her biri aynı birkaç ay içinde test, yeterlilik ve ticari işletme izni süreçlerinden geçmek zorunda.
Neden geçici bir sıçrama değil, bir döngü?
İki yapısal değişiklik, 2027’yi tek seferlik bir yükselişten çok hibrit projelerde yeni bir inşaat döngüsünün başlangıcı haline getiriyor.
Birincisi fiyatlar. Romanya’nın ikinci CfD turunda yaklaşık 1,4 GW güneş kapasitesi ortalama 40,46 euro/MWh sözleşme fiyatıyla destek aldı. Güneş elektriği bu kadar ucuza sözleşmeye bağlanırken ve öğle saatlerindeki toptan fiyatlar düşmeye devam ederken, değer akşam saatlerine kayıyor. Romanya’da 2025’te ortalama günlük fiyat farkı yaklaşık 168 euro/MWh oldu. Aynı sahada, aynı şebeke bağlantısının arkasında duran bir batarya, bu farktan yararlanmanın en ucuz yolu.
İkincisi sermaye. Özel geliştiriciler, ticari bankalar, Modernizasyon Fonu ve PNRR, hepsi hibrit projeleri finanse ediyor. Econergy’nin tek bir projesinde altı kredi kuruluşu var. OMV Petrom ile CE Oltenia’nın santrallerinin arkasında Modernizasyon Fonu kaynağı duruyor. Eurowind, 2030’a kadar Romanya’ya yaklaşık 1 milyar euro ayırdı. Romanya Fotovoltaik Sanayi Derneği (RPIA), piyasanın sübvansiyonlara bağımlılıktan piyasa gelirlerine dayalı yapılara geçtiğini belirtiyor. Sahada depolamanın yatırımı en iyi karşıladığı alan da tam olarak bu.
Karşı görüş, açıkça
Romanya’daki hibrit dalgası gerçek riskler taşıyor ve bu yazı bunları atlarsa değerinden kaybeder.
Batarya gelirleri yakında paylaşılmaya başlayacak. 1 Ağustos 2026 itibarıyla kurulu depolama kapasitesi 989 MW ve 1.975 MWh idi. ANRE (Romanya Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu) Başkan Yardımcısı Gabriel Andronache, yıl sonuna kadar yaklaşık 2.000 MW ve 4.000 MWh’ye ulaşılmasını bekliyor. ANRE’nin verilerine göre proje havuzunda 143 projede toplam 9.147 MW bulunuyor. ENTSO-E analizinde Romanya, batarya gelir potansiyelinde Avrupa’da dördüncü sırada. Ancak bu sıralama bugünkü kıtlığı yansıtıyor ve proje havuzu tam olarak bu kıtlığı ortadan kaldıracak. En açıkta kalanlar, ağırlıklı olarak dengeleme hizmetleri için kurulan kısa süreli bataryalar.
Vișina’da depolama süresi hâlâ belirsiz. Bir saatlik depolamaya sahip 110 MW’lık bir batarya ile iki ya da dört saatlik bir batarya, farklı risklere sahip farklı işler. MWh değeri açıklanana kadar projenin gelir kurgusunu dışarıdan okumak mümkün değil.
Büyük sahaların bir benzerini bulmak zor. Vișina 354 hektarla, yenilenebilir enerji projelerinin III-V kalite sınıfındaki imar alanı dışı (extravilan) tarım arazilerine kurulması halinde geçerli olan proje başına 50 hektarlık sınırın çok üzerinde. Bu büyüklükteki projeler daha ağır bir arazi kullanım prosedürü gerektiriyor ve uygun saha sayısı sınırlı.
Son olarak, şebeke bağlantısı için sırada bekleyen her proje inşa edilmeyecek. Yaklaşık 7,3 GW’lık ulusal tüketim zirvesine karşı 91 GW’lık onaylı kapasite, sıradaki projelerin büyük kısmının hiçbir zaman hayata geçmeyeceği anlamına geliyor. Vișina gibi 2026’da inşaata geçen projeler, hâlâ kapasite için yarışanlara karşı gerçek bir avantaja sahip.
Momentum Energy’nin Görüşü
Romanya’daki hibrit projelerle ilgili haberlerin çoğu, başlıktaki MW rakamında kalıyor. Oysa varlık sahipleri için önemli olan rakamlar daha sonra ortaya çıkıyor ve daha önceden belirleniyor.
Hibrit bir saha, tek bir şebeke bağlantısının arkasında ömürleri farklı iki ayrı varlık demek. Güneş panelleri 30 yıl ve daha uzun bir süre boyunca yavaş ve öngörülebilir biçimde yıpranıyor. Bataryalar ise her döngüde yıpranıyor ve bu hız, ne kadar yoğun kullanıldıklarına bağlı. 2028’de geliri en üst düzeye çıkaran ticaret stratejisi, 2032’ye gelindiğinde batarya garantisini tüketmiş olabilir. Bu denge, devreye almadan sonra değil, önce, EMS mantığında ve garanti koşullarında kuruluyor.
Piyasanın henüz fiyatlamadığı ikinci bir etki daha var. Büyük sahaların neredeyse hepsine depolama eklendikçe, kullanılabilirlik hibrit tesisin tamamı için ölçülen bir değere dönüşüyor. Batarya akşam zirvesinde devre dışıysa, güneş santralinin değeri de onunla birlikte düşüyor. Panelleri ve bataryayı ayrı kapsamlar olarak ele alan, müdahale sürelerini ve kullanılabilirlik tanımlarını ayrı ayrı belirleyen işletme ve bakım (O&M) sözleşmeleri, varlık sahiplerini geliri hangi yüklenicinin kaybettirdiği tartışmasıyla baş başa bırakacak.
Momentum Energy, ANRE E1, E2 ve A3 yetki belgeleriyle Romanya’da güneş santralleri inşa ediyor ve işletiyor: anahtar teslim EPC projeleri ve işletme-bakım hizmetleri sunuyoruz. Eurowind’in Teiuș’taki hibrit projesiyle aynı ilde, Alba’da 79 MWp’lik bir güneş santralinin EPC yüklenicisiyiz. Bu deneyim bizi tek bir sonuca götürüyor ve Romanya’nın 2027 proje takvimi bu sonucu büyük ölçekte sınamak üzere: bir varlığın ömrü boyunca ne kadar üreteceğini belirleyen kararlar, inşaat başlamadan önce veriliyor.
2027’deki hibrit projeler için pratik önerimiz kısa. Depolama süresini, döngü bütçesini ve dispeç haklarını batarya siparişinden önce netleştirin. Güneş invertörleri, batarya güç dönüşümü ve EMS arasındaki arayüzün sorumluluğunu tek bir tarafa verin. İşletme ve bakım sözleşmesini de ekipmana göre değil, sahaya göre yazın; kullanılabilirliği hibrit tesisin bütünü için tanımlayın.
Romanya’nın güneş kaynağı, işleyen bir CfD sistemi, 2026’dan itibaren takvime bağlanmış bir şebeke kapasitesi tahsis süreci ve piyasaya giren ciddi bir özel sermayesi var. 2027’nin sorusu artık hibrit projelerin inşa edilip edilmeyeceği değil. Soru, önümüzdeki 25 yıl boyunca iyi çalışacak şekilde inşa edilip edilmeyecekleri.
2027’nin ilk çeyreğinden önce kontrol edilmesi gerekenler
- Depolama süresi, döngü bütçesi ve garanti koşulları, batarya tedarikinden önce birbiriyle uyumlu hale getirilmeli.
- Güneş invertörleri, batarya güç dönüşümü, SCADA ve EMS entegrasyonundan tek bir taraf sorumlu olmalı.
- Transformatör ve yüksek gerilim ekipmanının teslim tarihleri, 2027’deki enerjilendirme tarihine göre ayarlanmalı.
- Şebeke bağlantısı aşamaları, Transelectrica’nın tahsis takvimi ve ekim ayındaki kapasite ihalesinin sonuçlarıyla karşılaştırılmalı.
- Gelir senaryoları bugünkü 1 GW’a göre değil, 2026 sonunda işletmede olacak yaklaşık 2 GW / 4 GWh bataryaya göre stres testinden geçirilmeli.
- İşletme ve bakım kapsamı ve kullanılabilirlik tanımları, güneş ve depolamayı birlikte kapsayacak şekilde saha düzeyinde yazılmalı.
Kaynaklar ve referanslar
Bu yazıda atıf yapılan kurumlar ve belgeler.


