Parc fotovoltaic: ce este, cum funcționează și care sunt cele mai mari parcuri fotovoltaice din România
Ce este un parc fotovoltaic, cum funcționează și din ce câștigă bani în România, etapele până la racordare și cele mai mari parcuri, cu stadiul lor.

- Un parc fotovoltaic (centrală fotovoltaică) produce energie doar pentru vânzare: panourile generează curent continuu, invertoarele îl transformă în curent alternativ, iar transformatoarele și stația de evacuare ridică tensiunea până la nivelul rețelei.
- România a instalat circa 2,2 GW de capacitate solară în 2025 și a depășit 7 GW cumulat, din care aproximativ 3,5 GW în centrale de mari dimensiuni; între 1 ianuarie și 21 august 2026 s-au mai racordat 1.331 MW fotovoltaici.
- Dintre parcurile fotovoltaice a căror intrare în funcțiune a fost anunțată public, cel mai mare din România este Studina, județul Olt (174 MWp, CWP Europe), urmat de Iepurești, județul Giurgiu (169 MWp, Nofar Energy); cel mai mare proiect autorizat este Dama Solar, județul Arad (1,24 GWp), cu punere în funcțiune vizată în 2028.
- Parcurile fotovoltaice din România își vând energia prin contracte pentru diferență pe 15 ani (în runda 2, solarul a avut o medie de 40,46 EUR/MWh), prin PPA-uri sau pe piețele OPCOM, de cele mai multe ori combinând aceste surse.
- Din 21 mai 2026, cererile de capacitate de rețea vin cu o garanție de 20.000 de euro pe MW (Ordinul ANRE 15/2026), iar Transelectrica alocă acum capacitatea pe zone, prin licitație.
Un parc fotovoltaic, numit și centrală fotovoltaică, este o centrală electrică de mari dimensiuni care transformă radiația solară în electricitate și o livrează în rețeaua publică pentru vânzare. În România, proiectele merg de la câteva zeci de megawați până la peste un gigawatt, se construiesc de regulă pe teren agricol din extravilan și își vând energia prin contracte pentru diferență (CfD), contracte de achiziție de energie (PPA) sau direct pe piață. Ghidul explică funcționarea, etapele unui proiect, sursele de venit și cele mai mari parcuri din țară.
Ce este un parc fotovoltaic
Diferența față de un sistem de prosumator ține de scop. Panourile de pe o casă sau de pe o hală produc în primul rând pentru consumul propriu și injectează în rețea doar surplusul, pe când un parc fotovoltaic produce exclusiv pentru vânzare. De aceea are nevoie de racordare la rețea, de licență de la ANRE (Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei) și de o strategie de vânzare a energiei. Scara a crescut repede: Rătești, de 155 MWp, era în 2023 cel mai mare parc din țară, iar în 2026 cel mai mare proiect autorizat depășește 1,2 GWp.
Cum funcționează un parc fotovoltaic, de la panou la rețea
Lanțul tehnic are cinci verigi:
- Modulele fotovoltaice transformă lumina în curent continuu (DC). Sunt montate pe structuri fixe sau pe trackere care urmăresc soarele; parcul Vișina, de 220 MW, are peste 400.000 de panouri.
- Invertoarele transformă curentul continuu în curent alternativ (AC), singura formă acceptată de rețea.
- Posturile de transformare ridică tensiunea la medie tensiune, iar cablurile interioare colectează energia din tot parcul.
- Stația de evacuare ridică tensiunea la nivelul rețelei: 110 kV în distribuție sau 220 kV și 400 kV în rețeaua de transport a Transelectrica, unde se va racorda și Dama Solar.
- Sistemul SCADA și contorizarea închid lanțul. Tot mai des se adaugă pe același amplasament o baterie, care mută o parte din producție de la amiază spre seară.
MWp sau MW? MWp (megawați-vârf) măsoară puterea panourilor în curent continuu, în condiții standard de testare; MW sau MWac măsoară puterea pe care invertoarele și racordarea o pot livra în rețea. De regulă se instalează mai mulți MWp decât MWac, ca centrala să producă mai mult dimineața și seara, cu o limitare a producției la orele de vârf. Ogrezeni are 761 MWp și 534 MWac, iar Dama Solar 1,24 GWp pentru o racordare de 1,07 GW. Când comparați parcuri, comparați aceeași unitate.
Cât produce un parc fotovoltaic? Potrivit dezvoltatorilor, Rătești (155 MWp, circa 170 de hectare) are o producție estimată de circa 220 GWh pe an, Studina (174 MWp) circa 245 GWh, iar Vișina (220 MW, 354 de hectare) circa 400 GWh, cât consumă aproximativ 150.000 de gospodării.
Etapele unui proiect: de la teren la punerea în funcțiune
Un parc trece prin dezvoltare (teren, autorizații, racordare), construcție și punere în funcțiune; în dezvoltare se decide dacă proiectul se va construi vreodată.
Terenul
Proiectele mari se construiesc de regulă pe teren agricol din extravilan, cumpărat (vânzarea urmează procedura de preempțiune din Legea 17/2014) sau folosit prin drept de superficie pe termen lung. Legea 254/2022 a introdus o procedură simplificată pentru obiectivele de energie regenerabilă pe terenuri agricole din extravilan de clasele de calitate III-V, de cel mult 50 de hectare pe obiectiv, cu efecte, în forma adoptată, până la 31 decembrie 2026. Proiectele mai mari, precum Vișina (354 de hectare) sau Dama Solar (1.064 de hectare), au nevoie de o cale urbanistică mai complexă. În 2026, guvernul a elaborat și un proiect de lege pentru concesionarea către proiecte regenerabile a terenurilor agricole degradate ale statului.
Autorizațiile și racordarea la rețea
Autorizarea trece prin certificatul de urbanism, evaluarea de mediu, autorizația de construire și licențierea ANRE; ordinea este bine cunoscută, dar termenele diferă de la un județ la altul. În paralel, avizul tehnic de racordare (ATR), emis de Transelectrica sau de operatorul de distribuție, stabilește punctul de racordare, capacitatea și lucrările necesare; urmează contractul de racordare și, la final, certificatul de racordare.
Regulile s-au schimbat în 2026. De la 21 mai, Ordinul ANRE 15/2026 cere o garanție de participare de 20.000 de euro pe MW pentru cererile de alocare a capacității, iar Transelectrica alocă acum capacitatea pe zone de rețea, prin licitație, pentru centralele și instalațiile de stocare de cel puțin 5 MW. Sesiunile primei licitații de capacitate încep la 30 octombrie 2026. Centralele mari au nevoie și de autorizația de înființare emisă de ANRE, pentru care dezvoltatorul trebuie să demonstreze că are finanțarea construcției; Dama Solar a obținut-o în august 2026.
Construcția, testele și licența
Centrala de 13,3 MWp de la Lunca Mureșului, județul Alba, construită de Momentum Energy ca EPC, a fost realizată între 1 mai și 5 septembrie 2026; parcul Văcărești, de 126 MWp, a fost construit în mai puțin de un an; pentru Dama Solar, Rezolv Energy estimează circa trei ani de construcție.
Punerea sub tensiune nu înseamnă încă exploatare comercială. După energizare urmează probele, certificatul de conformitate, recepția finală, certificatul de racordare și licența de exploatare comercială emisă de ANRE. Văcărești a fost finalizat în decembrie 2025 și a primit licența abia în mai 2026. Pentru proiectele cu CfD, operarea comercială trebuie atinsă în 36 de luni de la semnarea contractului.
Cum câștigă bani un parc fotovoltaic în România
Contractele pentru diferență (CfD). Statul garantează, timp de 15 ani, prețul de exercitare obținut la licitație: când prețul pieței este sub acest nivel, producătorul primește diferența, iar când este peste, o returnează. Schema este finanțată cu 3 miliarde de euro din Fondul pentru Modernizare. Runda 1 (decembrie 2024) a atribuit 432 MW de solar la o medie de circa 51 EUR/MWh, iar runda 2 (august 2025) 1.488 MW la prețuri între 35,50 și 45,20 EUR/MWh, cu o medie de 40,46 EUR/MWh. Prețurile CfD se indexează cu inflația doar o dată la trei ani și doar dacă inflația cumulată depășește 10%. Dama Solar are CfD pentru 520 MW, la circa 42 EUR/MWh, iar Părău 2 pentru 125 MWac, la 49,4 EUR/MWh.
Contractele de achiziție de energie (PPA). Un cumpărător, de regulă o companie industrială sau un furnizor, se angajează pe termen lung la un preț sau la o formulă de preț. Din ianuarie 2027, OMV Petrom va cumpăra jumătate din producția parcului Văcărești, prin ceea ce DRI, divizia de regenerabile a DTEK, numește cel mai mare PPA fizic pentru energie solară semnat în România. Cumpărătorii cer tot mai des dovezi de corelare orară, pe fondul raportărilor CBAM.
Vânzările pe piață. Restul producției se vinde pe piața pentru ziua următoare (PZU) a OPCOM, pe piața intrazilnică sau prin traderi. Media PZU a fost de 150,51 EUR/MWh în ianuarie 2026, circa 95,55 EUR/MWh în aprilie, 109,56 EUR/MWh în mai și 122,99 EUR/MWh în iunie, însă în orele însorite din weekend prețul coboară deja sub zero.
De aceea, proiectele finanțate în 2026 combină frecvent un contract pentru cea mai mare parte a producției cu vânzări pe piață. Scatec are CfD pentru circa două treimi din producția estimată a celor trei centrale din Oltenia, restul urmând să fie vândut pe piață. Tot mai multe proiecte adaugă și stocare în baterii.
Câtă capacitate solară are România
România a instalat circa 2,2 GW de capacitate solară în 2025, iar capacitatea cumulată a depășit 7 GW la finalul anului. Aproximativ 3,5 GW sunt centrale de mari dimensiuni, iar segmentele rezidențial și comercial-industrial pe acoperișuri au fiecare aproape 1,8 GW. Din cei 2.514 MW de capacitate nouă racordați de Transelectrica între 1 ianuarie și 21 august 2026, 1.331 MW au fost fotovoltaici, iar operatorul estimează încă circa 1.000 MW de solar și eolian până în decembrie 2026, o proiecție, nu un rezultat. Strategia Energetică 2025-2035 vizează circa 24 GW de capacitate eoliană și solară până în 2035.
Cele mai mari parcuri fotovoltaice din România
Răspunsul la întrebarea „care este cel mai mare parc fotovoltaic din România” depinde de ce numărăm. Dintre parcurile a căror intrare în funcțiune a fost anunțată public, cel mai mare este Studina (174 MWp), care a depășit Rătești în februarie 2026, urmat de Iepurești (169 MWp), racordat în iunie 2026; cu parcul vecin Ghimpați, Nofar are 315 MWp în aceeași zonă. Cel mai mare proiect autorizat este Dama Solar, pe care Rezolv Energy îl prezintă drept viitorul cel mai mare parc fotovoltaic din UE, iar cel mai mare proiect cu construcție anunțată este hibridul Ogrezeni.
| Parc | Județ | Proprietar | Capacitate | Stadiu (dată) |
|---|---|---|---|---|
| Dama Solar | Arad | Rezolv Energy | 1,24 GWp (racordare 1,07 GW) | Autorizație de înființare ANRE, august 2026; țintă 2028 |
| Ogrezeni (Baboia) | Giurgiu | Enery | 761 MWp / 534 MWac, plus peste 1 GWh stocare | În construcție; punere în funcțiune vizată în vara lui 2027 |
| Ișalnița, Tismana 1 și 2, Rovinari Est | Dolj, Gorj | OMV Petrom și CE Oltenia (50/50) | circa 550 MW (patru parcuri) | În construcție; operaționale în 2027 |
| Părău 2 | Brașov | Econergy | 342 MWp, plus 150 MW / 300 MWh stocare | Finanțare BERD, august 2026; operare vizată la final de 2027 sau început de 2028 |
| Butimanu | Dâmbovița | Ingka Investments | 300 MWp (autorizație ANRE pentru 247 MWp, racordare 223 MW) | În construcție (raportat în iulie 2025) |
| Corbii Mari | Dâmbovița | Nofar Energy | 282 MW | În construcție din decembrie 2025 |
| Vișina | Dâmbovița | Eurowind Energy | 220 MW, plus 110 MW stocare | Intră în construcție (septembrie 2026); operare vizată în 2027 |
| Dobrun și Sadova (trei centrale) | Olt, Dolj | Scatec (65%), Defic Globe (35%) | 189,7 MWp | În construcție din februarie 2026; operare comercială completă vizată în septembrie 2027 |
| Studina | Olt | CWP Europe | 174 MWp (racordare circa 134 MW) | În exploatare comercială din februarie 2026 |
| Iepurești | Giurgiu | Nofar Energy | 169 MWp | În producție; racordat în iunie 2026 |
| Rătești | Argeș | Econergy | 155 MWp | În funcțiune; racordat la finalul lui 2023 |
| Ghimpați | Giurgiu | Nofar Energy | 146 MWp | Pus sub tensiune în august 2026 |
| Văcărești | Dâmbovița | DRI (DTEK) | 126 MWp | Licență de exploatare comercială ANRE, mai 2026 |
Stadiu la 21 octombrie 2026, după comunicările dezvoltatorilor, ale finanțatorilor și presa de specialitate. MWp: curent continuu; MW sau MWac: curent alternativ.
Tabelul arată două tendințe. Majoritatea proiectelor noi de peste 200 MW includ sau planifică stocare pe același amplasament, iar 2027 concentrează o mare parte din punerile în funcțiune: Ogrezeni, cele patru parcuri OMV Petrom și CE Oltenia, Vișina și centralele Scatec din Oltenia.
Ce verifică investitorii înainte de a cumpăra sau finanța un parc
- Racordarea. ATR valid, capacitate confirmată conform regulilor de alocare din 2026, dovada garanției de 20.000 de euro pe MW și calendarul lucrărilor de racordare. Înaintea primei licitații, circa 86 GW de capacitate „pe hârtie” concurau pentru aproximativ 9 GW de rețea reală.
- Terenul. Titlu curat sau drept de superficie pe toată durata proiectului, încadrarea în limita de 50 de hectare sau calea urbanistică aleasă, drepturile de trecere pentru cablul de racordare.
- Autorizațiile. Lanțul complet, de la certificatul de urbanism la autorizația de înființare ANRE, cu termenele de valabilitate.
- Veniturile. Ce parte din producție are CfD sau PPA și la ce preț, expunerea la orele cu prețuri negative și prețul capturat, adică prețul obținut efectiv de centrală față de media pieței. Un CfD aduce certitudine de preț, nu și de livrare.
- EPC și echipamentele. Experiența EPC, certificările ANRE ale companiilor care proiectează, execută și testează partea electrică și calendarul de livrare pentru invertoare, transformatoare și echipamente de înaltă tensiune. Pe un amplasament mare, data punerii sub tensiune o dictează partea de înaltă tensiune, nu panourile.
- Investiția. Costurile publicate ale unor parcuri fotovoltaice sunt doar repere, fiecare cu data ei: circa 102 milioane de euro pentru Rătești (155 MWp, 2023), 174,8 milioane de euro anunțați pentru Vișina (220 MW, iunie 2025) și peste 400 de milioane de euro pentru parcurile OMV Petrom și CE Oltenia (circa 550 MW, 2026).
- Operarea. Contractul de O&M, disponibilitatea garantată și accesul la datele de monitorizare.
Perspectiva Momentum Energy
Pentru noi, calitatea unui parc fotovoltaic se decide înainte de începerea lucrărilor: racordarea, terenul și contractul EPC fixează costul și calendarul pentru toată durata de viață a centralei. Lucrăm ca EPC la o centrală fotovoltaică de 79 MWp în județul Alba, cu lucrările începute la 1 octombrie 2026, după ce în septembrie am finalizat centrala de 13,3 MWp de la Lunca Mureșului. Deținem certificările ANRE E1 (proiectare), E2 (execuție) și A3 (încercări), conform Ordinului ANRE 134/2021, iar echipa noastră tehnică are peste 30 de centrale solare finalizate. Această experiență ne face să tratăm racordarea și echipamentele de înaltă tensiune drept calea critică a oricărui proiect.
Piața din 2026 răsplătește proiectele cu racordare garantată, venituri parțial contractate și un EPC capabil să livreze la termen. Investitorilor care intră acum le recomandăm să verifice independent statutul racordării înainte de orice altă analiză. Serviciile noastre acoperă identificarea și dezvoltarea proiectelor, EPC și O&M.
Întrebări frecvente
Ce este un parc fotovoltaic?
Un parc fotovoltaic, numit și centrală fotovoltaică, este o centrală electrică la scară mare care transformă radiația solară în electricitate și o livrează în rețeaua publică, pentru vânzare. În România, proiectele anunțate și autorizate merg de la câteva zeci de megawați până la peste 1 GW.
Cum funcționează un parc fotovoltaic?
Panourile produc curent continuu, invertoarele îl transformă în curent alternativ, posturile de transformare ridică tensiunea la medie tensiune, iar stația de evacuare o ridică la nivelul rețelei: 110 kV în distribuție sau 220 kV și 400 kV în transport. Un sistem SCADA urmărește producția, iar o baterie pe același amplasament poate muta energia spre orele de seară.
Care este cel mai mare parc fotovoltaic din România?
Dintre parcurile a căror intrare în funcțiune a fost anunțată public, cel mai mare este Studina din județul Olt (174 MWp, CWP Europe), în exploatare comercială din februarie 2026, urmat de Iepurești din județul Giurgiu (169 MWp, Nofar Energy), racordat în iunie 2026. Cel mai mare proiect autorizat este Dama Solar din județul Arad, de 1,24 GWp, care a primit autorizația de înființare ANRE în august 2026 și vizează punerea în funcțiune în 2028.
Câtă energie solară are România?
Peste 7 GW la finalul lui 2025, după circa 2,2 GW instalați în cursul anului. Între 1 ianuarie și 21 august 2026, Transelectrica a mai racordat 1.331 MW de capacitate fotovoltaică.
Cât durează construcția unui parc fotovoltaic?
Lucrările au durat de la 1 mai la 5 septembrie 2026 pentru centrala de 13,3 MWp de la Lunca Mureșului, sub un an pentru parcul Văcărești de 126 MWp și sunt estimate la circa trei ani pentru Dama Solar, de peste 1 GW. Înainte de construcție vine etapa de dezvoltare (teren, autorizații, racordare), iar proiectele cu CfD trebuie să ajungă la operare comercială în 36 de luni de la semnarea contractului.
Cum câștigă bani un parc fotovoltaic în România?
Din trei surse: contracte pentru diferență pe 15 ani atribuite prin licitație, contracte de achiziție de energie (PPA) cu companii sau furnizori și vânzări pe piețele OPCOM. Multe proiecte noi combină un contract pentru cea mai mare parte a producției cu vânzări pe piață și, tot mai des, cu o baterie.
Poate o companie străină să dețină un parc fotovoltaic în România?
Da. Proiectele sunt deținute de regulă printr-o companie românească. Nu există restricții sectoriale privind deținerea străină a activelor de producție; tranzacțiile cu teren agricol urmează regulile de preempțiune din Legea 17/2014, iar multe proiecte folosesc drepturi de folosință pe termen lung în locul cumpărării.
Surse și referințe
Organizații și documente citate în acest articol.
- PV Tech: Rezolv secures final approval for 1.2 GW Dama Solar in Romania (13 August 2026)
- Balkan Green Energy News: Europe's largest solar power project obtains final permit (18 August 2026)
- Enerdata: Enery secures financing for 761 MWp / 1 GWh Ogrezeni project (5 March 2026)
- OMV Petrom: Solar projects in Oltenia advance, large-scale deliveries of solar panels (30 June 2026)
- EBRD: EBRD lends EUR 120 million to support renewable energy in Romania, Părău 2 (14 August 2026)
- EIB: Romania to expand solar power production with EUR 34 million in financing from EIB (16 February 2026)
- Eurowind Energy: EUR 174.8 million for its largest solar park in Romania, Vișina (25 June 2025)
- Energy Global: CWP Europe commissions 174 MWdc Studina solar project in Romania (11 February 2026)
- Balkan Green Energy News: Studina becomes Romania's largest solar power plant (9 February 2026)
- Economica.net: Iepurești, 169 MW, connected to the grid (7 June 2026)
- Balkan Green Energy News: Nofar Energy's solar parks Ghimpați, Iepurești start generating electricity (3 August 2026)
- Balkan Green Energy News: Nofar, Econergy's 155 MW Rătești plant enters test phase (1 November 2023)
- Balkan Green Energy News: DRI gets operating licence for Văcărești solar park (22 May 2026)
- Balkan Green Energy News: Construction of Ingka Investments' 300 MW Butimanu solar park well underway (30 July 2025)
- BPV Grigorescu Stefanica: New rules for renewable energy capacities on extra-urban agricultural land, Law 254/2022
- ANRE (Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei)
- Transelectrica (operatorul de transport și sistem)
- OPCOM (operatorul pieței de energie)
- Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD)
- Fondul pentru Modernizare (Comisia Europeană, Politici climatice)


